Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

TehnoPlaneta.rs | 19. apr. 2024.

Scroll to top

Na vrh

513 komentara

Povezivanje SET TOP BOX (STB) uređaja

Povezivanje SET TOP BOX (STB) uređaja

Na našu email adresu je stiglo puno pitanja u vezi sa povezivanjem SET TOP BOX (STB) uređaja za prijem digitalnog televizijskog signala. Kao što znate, ovaj sajt i postoji kako bi Vam pomogao u rešavanju svih nedoumica u vezi sa tehnikom, pa smo zato rešili da napišemo jednostavno uputstvo za pravilno povezivanje SET TOP BOX uređaja, ali i da Vam damo odgovore na neka od najčešće postavljanih pitanja u vezi sa ovim uređajima.

divider

KOME JE POTREBAN SET TOP BOX UREĐAJ?

Najpre ćemo reći da je SET TOP BOX uređaj potreban samo i isključivo onima koji televizijski signal dobijaju putem antene (sobne ili krovne) i koji poseduju televizore bez ugrađenog DVB-T2 prijemnika. Dakle, SET TOP BOX uređaj je zapravo zamena za DVB-T2 prijemnik koji pojedinim televizorima nedostaje. Drugim rečima, SET TOP BOX nije potreban onima koji televizijski signal dobijaju od kablovskog operatera (IKOM, SBB, Pošta Net i drugi), kao ni onima koji poseduju IPTV, Total TV, satelitsku antenu ili slično.

VAŽNA NAPOMENA: Ukoliko Vaš televizor već poseduje ugrađen DVB-T2 prijemnik, nije potrebno da kupujete SET TOP BOX uređaj. Informaciju o vrsti prijemnika koji je ugrađen u Vaš televizor potražite u tehničkoj specifikaciji koju ste dobili uz televizor.

divider

DVA ILI VIŠE TELEVIZORA PREKO JEDNOG SET TOP BOX UREĐAJA

Mnogi su nas pitali da li i kako mogu da povežu dva ili više televizora sa jednim SET TOP BOX uređajem. Nažalost, tako nešto nije moguće i potrebno je nabaviti onoliko SET TOP BOX uređaja koliko imate i televizora. Drugim rečima, jedan SET TOP BOX se može povezati samo sa jednim televizorom. Tehnički, signal se može sprovesti do dva ili više televizora istovremeno, ali biste u tom slučaju na svim televizorima morali da gledate isti TV program.

divider

SAVETI ZA KUPOVINU SET TOP BOX UREĐAJA

Ukoliko spadate u grupu onih kojima je potreban SET TOP BOX uređaj, a još ga niste nabavili, pažljivo pročitajte sledećih nekoliko rečenica.

Pre nego što se zaputite u prodavnicu, proverite kojim sve priključcima raspolaže Vaš televizor. SET TOP BOX uređaj se sa televizorom može povezati na nekoliko načina, to jest putem SCART priključka, kompozitnog AV priključka ili putem HDMI priključka, a nešto ređe i putem antenskog RF priključka. Zapišite kojim priključcima raspolaže Vaš televizor i od prodavca tražite SET TOP BOX uređaj koji poseduje bar jedan od priključaka koje poseduje i Vaš televizor. Na ovaj način ćete zaobići eventualne probleme sa povezivanjem. Kada su u pitanju stariji tipovi televizora koji imaju katodnu cev (veliku izbočinu na zadnjem delu), za povezivanje sa SET TOP BOX uređajem će Vam najverovatnije biti potreban SCART kabl. Kod televizora novijeg datuma proizvodnje (LCDplazma) se najčešće koristi HDMI kabl. Dakle, ne postoji univerzalni kabl za povezivanje televizora i SET TOP BOX uređaja, već raspoloživi priključci određuju i tip kabla koji treba da nabavite. Ukoliko se ne razumete u priključke i niste sigurni kako se svaki od njih zove i kako izgleda, u nastavku teksta možete videti slike koje će Vam pomoći da se snađete.

VAŽNA NAPOMENA: Ukoliko televizor koji planirate da povežete sa SET TOP BOX uređajem poseduje samo antenski RF priključak, onda je neophodno da nabavite SET TOP BOX uređaj sa ugrađenim RF modulatorom. U suprotnom, povezivanje sa televizorom neće biti moguće!

divider

PRIKLJUČCI NA TELEVIZORU

Već smo rekli da televizor može imati više različitih priključaka. Za povezivanje sa SET TOP BOX uređajem se najčešće koriste SCARTkompozitni AVHDMI priključak, a nešto ređe i antenski RF priključak. Televizor ne mora imati sve navedene priključke, pa zato pre povezivanja proverite koji se od njih nalaze na Vašem televizoru. Na slikama koje slede možete videti kako svaki od ovih priključaka izgleda. Kliknite na sliku da biste je videli u punoj veličini.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-02

povezivanje-set-top-box-uredjaja-03

Obratite pažnju na takozvani kompozitni AV priključak, jer ljudi ovaj priključak često mešaju sa komponentnim video priključkom. Komponentni video priključak se ne može upotrebiti za povezivanje televizora sa SET TOP BOX uređajem. Naime, kompozitni AV priključak se sastoji od tri RCA (činč) priključka žute, bele i crvene boje. Komponentni video priključak se takođe sastoji od tri RCA (činč) priključka, ali su oni crvene, zelene i plave boje. Iako slično izgledaju, funkcije kompozitnog AV priključka i komponentnog video priključka se veoma razlikuju i ne treba ih mešati.

divider

PRIKLJUČCI NA SET TOP BOX UREĐAJU

Sada, kada znate kojim priključcima raspolaže Vaš televizor, potrebno je da utvrdite i kojim priključcima raspolaže Vaš SET TOP BOX uređaj, a lako ćete ih prepoznati. Fotografisali smo nekoliko SET TOP BOX uređaja i na fotografijama obeležili nazive priključaka. Kao i u prethodnom primeru, za prikaz fotografije u punoj veličini biće potrebno da kliknete na nju.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-04

povezivanje-set-top-box-uredjaja-05

Već smo rekli da dva televizora ne moraju imati iste priključke, a isto važi i za SET TOP BOX uređaje, pa smo zato i fotografisali dva SET TOP BOX uređaja koji se međusobno razlikuju po raspoloživim priključcima.

divider

POVEZIVANJE SET TOP BOX UREĐAJA I TELEVIZORA

Pre nego što počnete sa povezivanjem kablova, televizor i SET TOP BOX uređaj isključite sa naponske mreže! Za povezivanje SET TOP BOX uređaja sa televizorom će Vam biti potreban odgovarajući kabl. Vrsta kabla koji ćete koristiti za povezivanje zavisi od toga kakvi se priključci nalaze na Vašem televizoru, a kakvi na Vašem SET TOP BOX uređaju. Proverite da li Vaš televizor i SET TOP BOX imaju bar jedan zajednički priključak, to jest priključak koji se nalazi na oba uređaja. Čest je slučaj da televizor i SET TOP BOX imaju više od jednog zajedničkog priključka, pa tada imate i više opcija za povezivanje na raspolaganju. U daljem tekstu ćemo objasniti nekoliko najčešćih opcija za povezivanje SET TOP BOX uređaja i televizora, a Vi se odlučite za onu koja Vam najviše odgovara.

VAŽNA NAPOMENA: Antenski RF priključak koji je na prethodnim slikama označen kao “IZLAZ – OUT” može, ali i ne mora biti opremljen takozvanim RF modulatorom. Kod većine SET TOP BOX uređaja ovaj priključak nije opremljen RF modulatorom, što znači da se on ne može iskoristiti za povezivanje sa televizorom! Ukoliko Vaš televizor poseduje jedino antenski RF priključak, onda Vam ne preostaje ništa drugo nego da nabavite SET TOP BOX uređaj sa ugrađenim RF modulatorom. U suprotnom, povezivanje sa televizorom neće biti moguće!

divider

OPCIJA 1

Najbolji prenos slike i zvuka se ostvaruje preko HDMI priključka. Ukoliko Vaš televizor i SET TOP BOX poseduju HDMI priključke, nabavite HDMI kabl odgovarajuće dužine, u zavisnosti od toga koliko će televizor i SET TOP BOX biti međusobno udaljeni. Napominjemo da je za povezivanje putem HDMI kabla neophodno da i televizor i SET TOP BOX imaju ugrađene HDMI priključke! Televizori starijeg datuma proizvodnje, pogotovo modeli koji imaju katodnu cev (izbočina na zadnjem delu televizora), uglavnom ne poseduju HDMI priključak. HDMI kablovi su nešto skuplji u odnosu na druge vrste kablova, ali nude i puno bolji kvalitet prenosa slike i zvuka. Ukoliko Vas prodavac u radnji bude pitao koju verziju (generaciju) HDMI kabla želite, znajte da će Vam odgovarati bilo koji HDMI kabl od verzije 1.3 pa naviše. Na slici koja sledi možete videti kako izgleda HDMI kabl.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-06

divider

OPCIJA 2

Ukoliko povezivanje putem HDMI kabla nije moguće, najbolju alternativu predstavlja veza putem SCART kabla. I u ovom slučaju proverite da li se SCART priključak nalazi i na televizoru i na SET TOP BOX uređaju kako ne biste bespotrebno trošili vreme i novac. Na slici koja sledi je prikazan izgled SCART kabla.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-07

divider

OPCIJA 3

U slučaju da ni veza putem SCART kabla nije moguća, sledeća opcija je povezivanje putem kompozitnog AV kabla. Kompozitni AV kabl na oba svoja kraja ima po tri RCA (činč) konektora. Sva tri konektora su obojena različitim bojama, to jest žuto, crveno i belo. Sve što treba da uradite je da RCA konektor žute boje uključite u žuti priključak na televizoru, crveni u crveni i beli u beli. Drugi kraj kabla na isti način priključite na kompozitni AV priključak Vašeg SET TOP BOX uređaja. Na sledećoj slici ćete videti kako izgleda kompozitni AV kabl.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-08

divider

OPCIJA 4

Ova opcija se primenjuje samo u slučaju kada Vaš televizor poseduje jedino SCART priključak, a SET TOP BOX uređaj jedino kompozitni AV priključak ili obrnuto. U tom slučaju će Vam biti potreban adapter koji na jednom od svoja dva kraja ima SCART priključak, a na drugom kraju kompozitni AV priključak. Uz pomoć ovog adaptera ćete SCART priključak na Vašem televizoru ili SET TOP BOX uređaju pretvoriti u kompozitni AV priključak. Puno ime ovog adaptera glasi SCART na RCA adapter, pa ga tako i tražite od prodavca. Povezivanje ovog adaptera je vrlo jednostavno. Samo pogledajte sliku koja sledi i sve će Vam biti jasno.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-09

divider

OPCIJA 5

Ova opcija se primenjuje samo u slučaju da Vaš televizor poseduje jedino antenski RF priključak, odnosno nijedan od priključaka koje smo već naveli. Ukoliko niste pažljivo pratili tekst, ponovićemo da se putem antenskog RF priključka može povezati isključivo onaj SET TOP BOX uređaj koji u sebi poseduje takozvani RF modulator. Za povezivanje će Vam biti potreban samo jedan antenski koaksialni kabl. Jedan kraj kabla uključite u antenski RF priključak na Vašem televizoru (mesto gde se uključuje antena), a drugi kraj kabla uključite u antenski RF priključak na Vašem SET TOP BOX uređaju koji je označen sa “IZLAZ – OUT“. Na sledećoj slici možete videti izgled antenskog koaksialnog kabla.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-10

divider

POVEZIVANJE ANTENE SA SET TOP BOX UREĐAJEM

Nakon što ste se odlučili za jednu od opisanih opcija i povezali Vaš SET TOP BOX uređaj sa televizorom, na red dolazi povezivanje televizijske antene i SET TOP BOX-a. Napomenućemo da Vam za prijem digitalnog televizijskog signala nije potrebna nikakva specijalna antena, pa Vašu staru antenu možete i dalje koristiti. Ovaj korak je krajnje jednostavan. Sve što treba da uradite je da kabl Vaše sobne ili krovne antene utaknete u antenski RF priključak na SET TOP BOX uređaju koji je označen sa “ULAZ – IN“.

divider

PRVO UKLJUČIVANJE I PRONALAŽENJE TV KANALA

Kada ste sve povezali na jedan od načina koje smo objasnili, na red dolazi prvo uključivanje i pronalaženje televizijskih kanala.

Već smo rekli da televizor može biti opremljen većim brojem priključaka putem kojih može dobijati sliku i zvuk. Uključite televizor iz podesite ga tako da prikazuje sliku sa onog priključka na koji ste SET TOP BOX uređaj i povezali. Dakle, ako ste za povezivanje iskoristili SCART ili kompozitni AV priključak, uz pomoć daljinskog upravljača prebacite Vaš televizor na takozvani AV kanal. Ukoliko ste povezivanje SET TOP BOX uređaja obavili uz pomoć HDMI kabla, televizor podesite na HDMI kanal, a ovo se najčešće obavlja uz pomoć dugmeta na daljinskom upravljaču označenom sa “INPUT“. Na slikama koje slede možete videti daljinski upravljač za starije modele Samsung televizora i dugme uz pomoć kojeg ćete Vaš televizor prebaciti na pomenuti AV kanal, kao i daljinski upravljač za modernije tipove televizora na kojem smo označili pomenuto “INPUT” dugme uz pomoć kojeg ćete televizor podesiti da prikazuje sliku sa HDMI priključka. Napomenućemo i to da neki proizvođači ovo dugme označavaju sa “SOURCE“.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-11

povezivanje-set-top-box-uredjaja-12

Ukoliko ste za povezivanje SET TOP BOX uređaja i televizora iskoristili antenski RF priključak, potrebno je da na televizoru pokrenete pretraživanje kanala na UHF frekvencijama i televizor će, kada bude pronašao frekvenciju Vašeg SET TOP BOX-a, prikazati sliku.

VAŽNA NAPOMENA: Od ovog trenutka SET TOP BOX uređaj preuzima funkciju prijemnika televizijskog signala, a Vaš televizor praktično postaje samo ekran. To znači da se promena kanala vrši uz pomoć daljinskog upravljača koji ste dobili uz SET TOP BOX uređaj, a daljinski upravljač Vašeg televizora će služiti samo za pojačavanje i utišavanje zvuka, kao i za uključivanje i isključivanje samog televizora.

Sledeći korak je pronalaženje televizijskih kanala. S obzirom na to da se pronalaženje kanala obavlja na SET TOP BOX uređaju, odgovarajuće instrukcije potražite u uputstvu za Vaš SET TOP BOX.

divider

KOJI SET TOP BOX IZABRATI?

Na tržištu je dostupan veliki broj SET TOP BOX uređaja za prijem digitalnog televizijskog signala, ali među njima nema prevelike razlike u ceni, kao ni u kvalitetu slike.

Testirali smo većinu dostupnih SET TOP BOX uređaja, a dva modela su privukla našu pažnju. Prvi od njih je marke BEAR i nosi oznaku DTV-202, a drugi je marke VideoStrong i nosi oznaku VS-020.

BEAR DTV-202 nema ugrađen RF modulator, pa se za povezivanje sa televizorom mogu koristiti samo SCARTHDMI priključci.

VideoStrong VS-020 ima ugrađen RF modulator, tako da Vam je za povezivanje sa televizorom, pored SCART HDMI priključka, na raspolaganju i antenski RF priključak.

BEAR DTV-202VideoStrong VS-020 uređaji, kao i mnogi drugi, se mogu kupiti u maloprodajnim objektima kompanije Tehnomanija.

DODATAK: Pročitajte kako se Bear DTV-202 SET TOP BOX pokazao u praksi i kakvi su naši utisci posle detaljnog testiranja.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-13

divider

Komentari:

  1. Rade Todorić

    Poštovani Bojane,
    Molim Vašu pomoć oko problema prijema digitalnog signala.Priključio sam risiver Net 500 t2 (hd digital dvb-t2)sa televizorom Crown preko skart priključka uz korišćenje “češke antene sa pojačivačem”.Dobio sam više kanala računajući one sa nacionalnom frekvencijom i lokalnih tv stanica širom Srbije.Imam problem što dolazi do prekida slike svakih 2 sekunde na kanalima sa nacionalnom frekvencijom dok je kod lokalnih stanica sve ok.Kad isključim ton na televizoru(mute poz.)slika je stabilna i ne prekida.takodje dok aktiviram komande na televizoru za osvetljenje,boju,kontrast i ostalo slika se umiri i ne prekida ali samo dok je aktivno premeštanje i držanje komandi.Izvinite ako ste na slično pitanje već odgovorili a ja nisam propratio.Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru.Ovo pitanje već sam Vam poslao preko sajta Tehno Planeta pa možda niste dobili.Srdačan pozdrav!

    • Bojan Milojković

      Poštovani Rade,

      Na osnovu Vašeg opisa, ne bih rekao da problem ima veze televizorom, iako se na prvi pogled čini da je problem u TV-u. Ovako na daljinu je teško odrediti tačan uzrok problema pa nije isključeno i da nešto sa TV-om nije u redu, ali sve ukazuje na to da imate problem sa kvalitetom signala. Pre svega, proverite kvalitet antene, kabla i spojeva (spoje kabla sa antenom i kabla sa RF konektorom). Takođe, pokušajte da STB malo udaljite od samog TV-a, bar za potrebe testa. Naime, dešava se da neka elektronska komponenta iz TV-a emituje elektromagnetne talase koji stvaraju smetnje u radu STB-a, što često za posledicu ima upravo scenario koji i Vi opisujete.

      • Rade Todorić

        Hvala najlepše na odgovoru i savetu!

  2. Sale

    Postovani, zanima me sledeca stvar…imam stari teleizor i analognu kablovsku tv, pa zbog starog sistema trazenja frekvencija kanala na tv uredjaju, ne mogu da uhvatim sve kanale koje moja kablovksa nudi…da li bih ovaj rpoblem mogao da resim tako sto bih kabal od kablovske povezao na set top box pa onda njega na televizor?

    unpared hvala

    • Bojan Milojković

      Poštovani Sale,

      Set-Top-Box je zapravo prijemnik TV signala, isti onakav kakav se ugrađuje i u televizore. Drugim rečima: prijemnik + ekran = televizor. Dakle, ukoliko nađete Set-Top-Box koji odgovara tipu TV signala koji dobijate od Vašeg operatera, moći ćete njime da uhvatite sve kanale, a da sadašnji televizor koristite samo kao ekran. Zapravo, potreban Vam je STB sa analognim tjunerom i podrškom za “S” kanale, ali pretpostavljam da ćete takav uređaj teško naći na domaćem tržištu.

  3. imam bear stb i da li moze da se upali bez av kanal??

    • Bojan Milojković

      Poštovani Rajko,

      Nisam baš najbolje razumeo Vaše pitanje. Možete li malo da pojasnite? Na šta tačno mislite?

  4. Milan - NS

    KOd nje je set box(kablivski 3D) i ona ga koristi a kod mene je obican kabal u SMART TV- Sony i slika je dosta losa.
    Moje pitanje glasi da li mogu da kupim ili da trazim od kablovskog operatera jos jedan Set box uredjaj?
    Da li Ce mi kupovina tog RF splitera resiti moj problem i imacu isti kvalitet slike kao da koristim Set box uredjaj?
    Ili jednostavno da uvedem sebi kablovsku i resim sve probleme?

    Hvala unapred jos jednom.

    • Bojan Milojković

      Poštovani Milane,

      I dalje nisam siguran kakav TV signal Vaša komšinicima ima… Da li mislite na SBB-ov D3 uređaj? D3 jeste STB, ali ukoliko sliku dobijate sa njega onda biste morali da gledate isti kanal kao Vaša komšinica, to jest ne biste imali mogućnost promene kanala po želji. Svejedno, uvođenje televizijskog signala u Vaš stan bi bilo najbolje rešenje, daleko bolje od svih drugih. RF Splitter samo deli signal na dva ili više delova, a što je on kvalitetniji gubici u kvalitetu su manji, ali su svakako neizbežni.

      Imajte u vidu da je analogni TV signal dosta lošeg kvaliteta i da dobar televizor tu ništa ne može da popravi. Najbolje rešenje je da uvedete digitalni kablovski signal, jer će tada slika biti odličnog kvaliteta.

  5. Milan - NS

    Postovani,
    Delim kablovsu i internet sa komsinicom koja je pored mene a kabal za kablovsku je provucen kroz zid. Kod nje se nalazi SET TOP BOX i ruter za WI.
    Kupio sam Smart TV.
    Moje pitanje: da li mogu i na koji nacin da ubacim jos jedan SET top box uredjaj i onda da ga povezem sa TV-om preko HDMI kabla?- kako bih imao bolju sliku naravno.

    Ili moram da uvedem kablovsku kod mene u stan i dobijem Set box uredjaj?

    Hvala unapred

    • Bojan Milojković

      Poštovani Milane,

      Nije mi baš najjasnije o kakvoj se vrsti televizijskog signala radi. Ukoliko komšinica ima kablovsku televiziju, a Vi pritom uzimate signal od nje i možete da gledate kanale po Vašem izboru, onda komšinica NEMA set top box uređaj. Da ima, morali biste da gledate isti program koji i ona gleda. Na primer, ako ona gleda RTS1, onda bi i na Vašem televizoru bio RTS1. Ukoliko to nije slučaj, a pretpostavljam da nije, onda ona ni nema STB, već klasičan kablovski TV signal za koji nije potreban STB.

      Uz pretpostavku da komšinica ipak ima klasičanu kablovsku televiziju, uvođenjem iste i u Vaš stan biste dobili kvalitetniju sliku. Drugo rešenje je da nabavite kvalitetan RF splitter, kojim biste gubitke u kvalitetu signala sveli na minimum.

  6. Лаза

    Врло поштовани господине Бојане,

    Јако сам Вам захвалан на датим подацима и начину укључења СТБ. Сада имам и слику и тон!
    Толико ми сада све изгледа једноставно и просто, а прилично сам се мучио и љутио!
    Још једампут хвала, уз срдачне поздраве.

  7. Лаза

    Поштовани господине Бојане,

    Тек, пре неки дан, сам купио сет топ бокс HORIZONS A115. Поседује прикључење за RF и HDMI.
    Такође, имам два телевизора, старији са катодном цеви (прикључак само са RF), и новији са танким екраном SAMSUNG model code: LE32A656A1FXXH, произведен у Словачкој, (многобројни прикључци, ја сам изабрао HDMI). Ни један није примао сигнал дигиталне телевизије. Моје велико разочарање је било када сам покушао да их прикључим на СТБ, наравно сваки појединачно. Никакав сигнал на екрану телевизора није се појавио. Код старог типа телевизора редали се се VHF, UHF итд, нигде слике, ту сам користио собну антену која је радила раније. Код овог “новог модела” ништа се није појављивало, а на дугме “MENU” или неко друго даљински управљач СТБ није реаговао нити је телевизор било шта регистровао. На HORIZONS А115 на екрану је стајало “noCH”, ту сам користио кровну антену. Шта радити овде? Купити нове антене, нови СТБ, звати ТВ-механичара… Хвала на одговору , ако га добијем. Поздрав.

    • Bojan Milojković

      Poštovani Lazo,

      Počećemo od Samsung televizora, koji ste sa STB uređajem povezali uz pomoć HDMI kabla. Tako ćemo lakše otkriti šta nije u redu…

      Na vašem modelu televizora postoji više HDMI priključaka, a svaki od njih je označen brojem (npr. HDMI 1, HDMI 2, HDMI 3…). Pretpostavićemo da ste STB priključili na priključak označen sa HDMI 1… Da li ste na televizoru izabrali taj isti HDMI priključak kao izvor signala? Izbor priključka sa kojeg televizor dobija signal, to jest izbor izvora signala, se vrši dugmetom “SOURCE”. Ovo dugme se na Vašem daljinskom upravljaču nalazi između dugmeta koje služi za regulaciju jačine zvuka i dugmeta za menjanje kanala. Uzastopnim pritiskanjem ovog dugmeta se vrši promena izvora signala. Ukoliko na televizoru niste izabrali odgovarajući HDMI priključak, to jest priključak na koji ste i povezali STB uređaj, onda je normalno da na ekranu nema nikakve slike.

  8. Aleksandar

    Pozdrav, zamolio bih Vas da mi pomognete, imam resiver Bear DTV-202, do nedavno je radio lepo i odjednom je izgubio programe nacionalne frekvencije, a regionalne ima, tako da imam samo 14 regionalnih programa, u cemu je problem i kako da ga resim? Unapred hvala!

    • Bojan Milojković

      Poštovani Aleksandre,

      Pretpostavljam da će update firmware-a na Vašem STB uređaju rešiti problem. Kontaktirajte ovlašćeni servis (kompanija Antenal d.o.o. iz Beograda) radi detaljnijih instrukcija.

  9. Stefan

    Pozdrav. Moram vas pitati nesto, znate li zbog cega ne mogu da povezem usb sa set top box uredjajem. Odnosno, ne mogu sa telefona da prebacim multimedijalne sadrzaje sa telefona na taj uredjaj. I da li to uopste moze da se uradi, da se na taj nacin prebacuju slike, video klipovi, filmovi i sl?

    • Bojan Milojković

      Poštovani Stefane,

      Iako niste naveli o kom modelu STB uređaja je reč, gotovo sam siguran da on NEMA internu memoriju. Samim tim, nikakav sadržaj ne možete prebaciti u sam uređaj. Drugo, većina današnjih pametnih telefona za komunikaciju koristi takozvani Media Transfer Protocol kada se putem USB veze poveže sa računarom ili sličnim uređajem. S obzirom na to da je operativni sistem STB-a veoma primitivan, on ne podržava MTP tehnologiju.

  10. Milan

    Pozdrav,

    treba mi risiver za selo u zapadnoj Srbiji (dolina na 500m nadmorske visine okružena brdima), komšije već hvataju po 10ak kanala ali ne znam koji im je STB uredjaj. Krovnu antenu imam, kao i skart ulaz na tv-u, a jedina namena će biti gledanje tv programa (nekorišćenje usb-a). Znači treba mi uredjaj sa najjačim prijemom signala (ili ti najosetljiviji tjuner). Posle research-a po netu kao najbolji izbor mi se činio Xwave Digital ONE, ali lik koji se razume u to kaže mi da je Net500 još bolji za prijem signala.

    Koje je vaše cenjeno mišljenje, i ako je moguće preporuka za neki od ta dva ili za neki sasvim treći.

    Unapred hvala!

    • Bojan Milojković

      Poštovani Milane,

      I Digital ONE i Net500 su dobar izbor, ali bih se lično najradije odlučio za HORIZONS S A115.

      • Milan

        Koja slučajnost u nedostatku ona dva, upravo sam i kupio taj Horizons A115. Za sada odlično radi i hvata signal, samo me plaši da će početi sa zujanjem što ume da bude neprijatno a video sam da su neki vlasnici imali taj problem kod tog modela. U svakom slučaju, hvala na odgovoru.

Pošaljite svoj komentar na ovaj članak