Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

TehnoPlaneta.rs | 17. maj 2024.

Scroll to top

Na vrh

513 komentara

Povezivanje SET TOP BOX (STB) uređaja

Povezivanje SET TOP BOX (STB) uređaja

Na našu email adresu je stiglo puno pitanja u vezi sa povezivanjem SET TOP BOX (STB) uređaja za prijem digitalnog televizijskog signala. Kao što znate, ovaj sajt i postoji kako bi Vam pomogao u rešavanju svih nedoumica u vezi sa tehnikom, pa smo zato rešili da napišemo jednostavno uputstvo za pravilno povezivanje SET TOP BOX uređaja, ali i da Vam damo odgovore na neka od najčešće postavljanih pitanja u vezi sa ovim uređajima.

divider

KOME JE POTREBAN SET TOP BOX UREĐAJ?

Najpre ćemo reći da je SET TOP BOX uređaj potreban samo i isključivo onima koji televizijski signal dobijaju putem antene (sobne ili krovne) i koji poseduju televizore bez ugrađenog DVB-T2 prijemnika. Dakle, SET TOP BOX uređaj je zapravo zamena za DVB-T2 prijemnik koji pojedinim televizorima nedostaje. Drugim rečima, SET TOP BOX nije potreban onima koji televizijski signal dobijaju od kablovskog operatera (IKOM, SBB, Pošta Net i drugi), kao ni onima koji poseduju IPTV, Total TV, satelitsku antenu ili slično.

VAŽNA NAPOMENA: Ukoliko Vaš televizor već poseduje ugrađen DVB-T2 prijemnik, nije potrebno da kupujete SET TOP BOX uređaj. Informaciju o vrsti prijemnika koji je ugrađen u Vaš televizor potražite u tehničkoj specifikaciji koju ste dobili uz televizor.

divider

DVA ILI VIŠE TELEVIZORA PREKO JEDNOG SET TOP BOX UREĐAJA

Mnogi su nas pitali da li i kako mogu da povežu dva ili više televizora sa jednim SET TOP BOX uređajem. Nažalost, tako nešto nije moguće i potrebno je nabaviti onoliko SET TOP BOX uređaja koliko imate i televizora. Drugim rečima, jedan SET TOP BOX se može povezati samo sa jednim televizorom. Tehnički, signal se može sprovesti do dva ili više televizora istovremeno, ali biste u tom slučaju na svim televizorima morali da gledate isti TV program.

divider

SAVETI ZA KUPOVINU SET TOP BOX UREĐAJA

Ukoliko spadate u grupu onih kojima je potreban SET TOP BOX uređaj, a još ga niste nabavili, pažljivo pročitajte sledećih nekoliko rečenica.

Pre nego što se zaputite u prodavnicu, proverite kojim sve priključcima raspolaže Vaš televizor. SET TOP BOX uređaj se sa televizorom može povezati na nekoliko načina, to jest putem SCART priključka, kompozitnog AV priključka ili putem HDMI priključka, a nešto ređe i putem antenskog RF priključka. Zapišite kojim priključcima raspolaže Vaš televizor i od prodavca tražite SET TOP BOX uređaj koji poseduje bar jedan od priključaka koje poseduje i Vaš televizor. Na ovaj način ćete zaobići eventualne probleme sa povezivanjem. Kada su u pitanju stariji tipovi televizora koji imaju katodnu cev (veliku izbočinu na zadnjem delu), za povezivanje sa SET TOP BOX uređajem će Vam najverovatnije biti potreban SCART kabl. Kod televizora novijeg datuma proizvodnje (LCDplazma) se najčešće koristi HDMI kabl. Dakle, ne postoji univerzalni kabl za povezivanje televizora i SET TOP BOX uređaja, već raspoloživi priključci određuju i tip kabla koji treba da nabavite. Ukoliko se ne razumete u priključke i niste sigurni kako se svaki od njih zove i kako izgleda, u nastavku teksta možete videti slike koje će Vam pomoći da se snađete.

VAŽNA NAPOMENA: Ukoliko televizor koji planirate da povežete sa SET TOP BOX uređajem poseduje samo antenski RF priključak, onda je neophodno da nabavite SET TOP BOX uređaj sa ugrađenim RF modulatorom. U suprotnom, povezivanje sa televizorom neće biti moguće!

divider

PRIKLJUČCI NA TELEVIZORU

Već smo rekli da televizor može imati više različitih priključaka. Za povezivanje sa SET TOP BOX uređajem se najčešće koriste SCARTkompozitni AVHDMI priključak, a nešto ređe i antenski RF priključak. Televizor ne mora imati sve navedene priključke, pa zato pre povezivanja proverite koji se od njih nalaze na Vašem televizoru. Na slikama koje slede možete videti kako svaki od ovih priključaka izgleda. Kliknite na sliku da biste je videli u punoj veličini.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-02

povezivanje-set-top-box-uredjaja-03

Obratite pažnju na takozvani kompozitni AV priključak, jer ljudi ovaj priključak često mešaju sa komponentnim video priključkom. Komponentni video priključak se ne može upotrebiti za povezivanje televizora sa SET TOP BOX uređajem. Naime, kompozitni AV priključak se sastoji od tri RCA (činč) priključka žute, bele i crvene boje. Komponentni video priključak se takođe sastoji od tri RCA (činč) priključka, ali su oni crvene, zelene i plave boje. Iako slično izgledaju, funkcije kompozitnog AV priključka i komponentnog video priključka se veoma razlikuju i ne treba ih mešati.

divider

PRIKLJUČCI NA SET TOP BOX UREĐAJU

Sada, kada znate kojim priključcima raspolaže Vaš televizor, potrebno je da utvrdite i kojim priključcima raspolaže Vaš SET TOP BOX uređaj, a lako ćete ih prepoznati. Fotografisali smo nekoliko SET TOP BOX uređaja i na fotografijama obeležili nazive priključaka. Kao i u prethodnom primeru, za prikaz fotografije u punoj veličini biće potrebno da kliknete na nju.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-04

povezivanje-set-top-box-uredjaja-05

Već smo rekli da dva televizora ne moraju imati iste priključke, a isto važi i za SET TOP BOX uređaje, pa smo zato i fotografisali dva SET TOP BOX uređaja koji se međusobno razlikuju po raspoloživim priključcima.

divider

POVEZIVANJE SET TOP BOX UREĐAJA I TELEVIZORA

Pre nego što počnete sa povezivanjem kablova, televizor i SET TOP BOX uređaj isključite sa naponske mreže! Za povezivanje SET TOP BOX uređaja sa televizorom će Vam biti potreban odgovarajući kabl. Vrsta kabla koji ćete koristiti za povezivanje zavisi od toga kakvi se priključci nalaze na Vašem televizoru, a kakvi na Vašem SET TOP BOX uređaju. Proverite da li Vaš televizor i SET TOP BOX imaju bar jedan zajednički priključak, to jest priključak koji se nalazi na oba uređaja. Čest je slučaj da televizor i SET TOP BOX imaju više od jednog zajedničkog priključka, pa tada imate i više opcija za povezivanje na raspolaganju. U daljem tekstu ćemo objasniti nekoliko najčešćih opcija za povezivanje SET TOP BOX uređaja i televizora, a Vi se odlučite za onu koja Vam najviše odgovara.

VAŽNA NAPOMENA: Antenski RF priključak koji je na prethodnim slikama označen kao “IZLAZ – OUT” može, ali i ne mora biti opremljen takozvanim RF modulatorom. Kod većine SET TOP BOX uređaja ovaj priključak nije opremljen RF modulatorom, što znači da se on ne može iskoristiti za povezivanje sa televizorom! Ukoliko Vaš televizor poseduje jedino antenski RF priključak, onda Vam ne preostaje ništa drugo nego da nabavite SET TOP BOX uređaj sa ugrađenim RF modulatorom. U suprotnom, povezivanje sa televizorom neće biti moguće!

divider

OPCIJA 1

Najbolji prenos slike i zvuka se ostvaruje preko HDMI priključka. Ukoliko Vaš televizor i SET TOP BOX poseduju HDMI priključke, nabavite HDMI kabl odgovarajuće dužine, u zavisnosti od toga koliko će televizor i SET TOP BOX biti međusobno udaljeni. Napominjemo da je za povezivanje putem HDMI kabla neophodno da i televizor i SET TOP BOX imaju ugrađene HDMI priključke! Televizori starijeg datuma proizvodnje, pogotovo modeli koji imaju katodnu cev (izbočina na zadnjem delu televizora), uglavnom ne poseduju HDMI priključak. HDMI kablovi su nešto skuplji u odnosu na druge vrste kablova, ali nude i puno bolji kvalitet prenosa slike i zvuka. Ukoliko Vas prodavac u radnji bude pitao koju verziju (generaciju) HDMI kabla želite, znajte da će Vam odgovarati bilo koji HDMI kabl od verzije 1.3 pa naviše. Na slici koja sledi možete videti kako izgleda HDMI kabl.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-06

divider

OPCIJA 2

Ukoliko povezivanje putem HDMI kabla nije moguće, najbolju alternativu predstavlja veza putem SCART kabla. I u ovom slučaju proverite da li se SCART priključak nalazi i na televizoru i na SET TOP BOX uređaju kako ne biste bespotrebno trošili vreme i novac. Na slici koja sledi je prikazan izgled SCART kabla.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-07

divider

OPCIJA 3

U slučaju da ni veza putem SCART kabla nije moguća, sledeća opcija je povezivanje putem kompozitnog AV kabla. Kompozitni AV kabl na oba svoja kraja ima po tri RCA (činč) konektora. Sva tri konektora su obojena različitim bojama, to jest žuto, crveno i belo. Sve što treba da uradite je da RCA konektor žute boje uključite u žuti priključak na televizoru, crveni u crveni i beli u beli. Drugi kraj kabla na isti način priključite na kompozitni AV priključak Vašeg SET TOP BOX uređaja. Na sledećoj slici ćete videti kako izgleda kompozitni AV kabl.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-08

divider

OPCIJA 4

Ova opcija se primenjuje samo u slučaju kada Vaš televizor poseduje jedino SCART priključak, a SET TOP BOX uređaj jedino kompozitni AV priključak ili obrnuto. U tom slučaju će Vam biti potreban adapter koji na jednom od svoja dva kraja ima SCART priključak, a na drugom kraju kompozitni AV priključak. Uz pomoć ovog adaptera ćete SCART priključak na Vašem televizoru ili SET TOP BOX uređaju pretvoriti u kompozitni AV priključak. Puno ime ovog adaptera glasi SCART na RCA adapter, pa ga tako i tražite od prodavca. Povezivanje ovog adaptera je vrlo jednostavno. Samo pogledajte sliku koja sledi i sve će Vam biti jasno.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-09

divider

OPCIJA 5

Ova opcija se primenjuje samo u slučaju da Vaš televizor poseduje jedino antenski RF priključak, odnosno nijedan od priključaka koje smo već naveli. Ukoliko niste pažljivo pratili tekst, ponovićemo da se putem antenskog RF priključka može povezati isključivo onaj SET TOP BOX uređaj koji u sebi poseduje takozvani RF modulator. Za povezivanje će Vam biti potreban samo jedan antenski koaksialni kabl. Jedan kraj kabla uključite u antenski RF priključak na Vašem televizoru (mesto gde se uključuje antena), a drugi kraj kabla uključite u antenski RF priključak na Vašem SET TOP BOX uređaju koji je označen sa “IZLAZ – OUT“. Na sledećoj slici možete videti izgled antenskog koaksialnog kabla.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-10

divider

POVEZIVANJE ANTENE SA SET TOP BOX UREĐAJEM

Nakon što ste se odlučili za jednu od opisanih opcija i povezali Vaš SET TOP BOX uređaj sa televizorom, na red dolazi povezivanje televizijske antene i SET TOP BOX-a. Napomenućemo da Vam za prijem digitalnog televizijskog signala nije potrebna nikakva specijalna antena, pa Vašu staru antenu možete i dalje koristiti. Ovaj korak je krajnje jednostavan. Sve što treba da uradite je da kabl Vaše sobne ili krovne antene utaknete u antenski RF priključak na SET TOP BOX uređaju koji je označen sa “ULAZ – IN“.

divider

PRVO UKLJUČIVANJE I PRONALAŽENJE TV KANALA

Kada ste sve povezali na jedan od načina koje smo objasnili, na red dolazi prvo uključivanje i pronalaženje televizijskih kanala.

Već smo rekli da televizor može biti opremljen većim brojem priključaka putem kojih može dobijati sliku i zvuk. Uključite televizor iz podesite ga tako da prikazuje sliku sa onog priključka na koji ste SET TOP BOX uređaj i povezali. Dakle, ako ste za povezivanje iskoristili SCART ili kompozitni AV priključak, uz pomoć daljinskog upravljača prebacite Vaš televizor na takozvani AV kanal. Ukoliko ste povezivanje SET TOP BOX uređaja obavili uz pomoć HDMI kabla, televizor podesite na HDMI kanal, a ovo se najčešće obavlja uz pomoć dugmeta na daljinskom upravljaču označenom sa “INPUT“. Na slikama koje slede možete videti daljinski upravljač za starije modele Samsung televizora i dugme uz pomoć kojeg ćete Vaš televizor prebaciti na pomenuti AV kanal, kao i daljinski upravljač za modernije tipove televizora na kojem smo označili pomenuto “INPUT” dugme uz pomoć kojeg ćete televizor podesiti da prikazuje sliku sa HDMI priključka. Napomenućemo i to da neki proizvođači ovo dugme označavaju sa “SOURCE“.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-11

povezivanje-set-top-box-uredjaja-12

Ukoliko ste za povezivanje SET TOP BOX uređaja i televizora iskoristili antenski RF priključak, potrebno je da na televizoru pokrenete pretraživanje kanala na UHF frekvencijama i televizor će, kada bude pronašao frekvenciju Vašeg SET TOP BOX-a, prikazati sliku.

VAŽNA NAPOMENA: Od ovog trenutka SET TOP BOX uređaj preuzima funkciju prijemnika televizijskog signala, a Vaš televizor praktično postaje samo ekran. To znači da se promena kanala vrši uz pomoć daljinskog upravljača koji ste dobili uz SET TOP BOX uređaj, a daljinski upravljač Vašeg televizora će služiti samo za pojačavanje i utišavanje zvuka, kao i za uključivanje i isključivanje samog televizora.

Sledeći korak je pronalaženje televizijskih kanala. S obzirom na to da se pronalaženje kanala obavlja na SET TOP BOX uređaju, odgovarajuće instrukcije potražite u uputstvu za Vaš SET TOP BOX.

divider

KOJI SET TOP BOX IZABRATI?

Na tržištu je dostupan veliki broj SET TOP BOX uređaja za prijem digitalnog televizijskog signala, ali među njima nema prevelike razlike u ceni, kao ni u kvalitetu slike.

Testirali smo većinu dostupnih SET TOP BOX uređaja, a dva modela su privukla našu pažnju. Prvi od njih je marke BEAR i nosi oznaku DTV-202, a drugi je marke VideoStrong i nosi oznaku VS-020.

BEAR DTV-202 nema ugrađen RF modulator, pa se za povezivanje sa televizorom mogu koristiti samo SCARTHDMI priključci.

VideoStrong VS-020 ima ugrađen RF modulator, tako da Vam je za povezivanje sa televizorom, pored SCART HDMI priključka, na raspolaganju i antenski RF priključak.

BEAR DTV-202VideoStrong VS-020 uređaji, kao i mnogi drugi, se mogu kupiti u maloprodajnim objektima kompanije Tehnomanija.

DODATAK: Pročitajte kako se Bear DTV-202 SET TOP BOX pokazao u praksi i kakvi su naši utisci posle detaljnog testiranja.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-13

divider

Komentari:

  1. Zorica

    Poštovani,
    Imamo SET BOX OD gIGATRONA dtb-132 p2 koji je odjednom prestao da funkcioniše (izgubio signal, ne funkcioniše)… u garantnom je roku, sada je u Servisu u Beogradu. Interesuje me u kom roku je Servis dužan da ga popravi, jer nam oni to jednostavno nisu rekli. Hvala unapred.

    • Bojan Milojković

      Draga Zorice,

      Onaj kome ste prijavili reklamaciju (u ovom slučaju kompanija Gigatron) je dužan da Vas u roku od 8 radnih dana pisanim putem izvesti o statusu reklamacije, kao i o načinu njenog rešavanja. Nakon toga, Zakonom o zaštiti potrošača je definisan rok od 30 dana za rešavanje reklamacije. Iz ličnog iskustva Vam mogu reći da je uobičajeno vreme u kojem ovlašćeni servisi rešavaju reklamacije 15-ak dana.

  2. zoran

    imam amiko impuls dvb t2/c settopbox, radi sve o.k., ali ne umem da nadjem titl. to jest kada pustim film sa flešmemorije, on učita fim, na dugme za subtitle nadjem u folderu titl i pustim ga, ali na ekranu na mesto titla ide neka kockica…
    u podešavanjima sam postavio da jezik titla bude srpski (probao i druge opcije), uključio a zatim i isključio automatsko puštanje titla, ali…ništa.
    gde grešim???
    hvala unapred!

    • Bojan Milojković

      Zorane,

      Da li se isto dešava i sa filmovima koji imaju titl u drugom formatu (SUB, SRT, TXT…)?

  3. Slavisa

    Ja imam televizor proizvodjaca Ei Nis kao na ovoj slici https://postimg.org/image/8i329igah/?_ga=1.15140020.342073593.1458824648. STB uredjaj je marke MiCron, slika je super, ali umesto tona se cuje sustanje. Molim Vas, nemojte me upucivati na druge odgovore. Televizor je kupljen 1995. godine i kako mi je receno u jednom TV servisu (ne mora da znaci da je tacno), ovi televizori i nemaju DK audio sistem, vec samo BG, sto bi znacilo da bi ton trebalo normalno da radi. Isti problem sam imao na ovom televizoru i prilikom povezivanja STB uredjaja MTS-a, ali sam ga prevazisao tako sto sam SCART kabl zamenio obicnim antenskim. Posto je MTS odskora vrsio zamenu tih uredjaja, novi HUAWEI uredjaji uopste nemaju antenski prikljucak, a preko SCART-a se cuje isto sustanje. Televizor nema mogucnost povezivanja pomocu cinceva. Druga dva televizora koji takodje nisu televizori nove generacije (plazma, LED), ali su nesto noviji, rade normalno preko oba STB uredjaja.
    Da li je moguce osposobiti sve funkcije na ovom televizoru?
    Hvala.

    • Bojan Milojković

      Slaviša,

      Gotovo je nemoguće da Vaš televizor nema mogućnost izbora audio standarda. Problem koji imate je definitivno posledica pogrešno podešenog audio standarda (u krajnjem slučaju je posledica neispravnog SCART kabla, ali sumnjam da je to u pitanju). Lično sam se susretao i sa starijim televizorima koji su uredno imali mogućnost izbora između BG, DK i I audio standarda.

  4. Jova

    Poštovani,
    da li Vam je poznato moze li se povezati tv kao na slici
    https://www.elvet.co.rs/Televizor%20crnobeli.JPG
    sa set top box-om. Kod ovih tv-a nema memorisanja kanala,vec ih svaki put rucno trazite…
    Unapred zahvalan na odgovoru.
    Pozdrav

    • Bojan Milojković

      Jovo,

      Ako pažljivije pročitate tekst koji se nalazi na ovoj stranici, shvatićete da nakon povezivanja TV-a i STB-a televizor postaje običan monitor. Dakle, televizor ni ne mora da ima mogućnost memorisanja kanala jer kompletnu funkciju TV prijemnika preuzima STB. Funkcija televizora je samo da prikaže sliku koja izlazi iz STB-a, baš kao što i računarski monitor samo prikazuje sliku koja dolazi iz računara. Drugim rečima, memorisanje kanala i sve ostale radnje ćete obavljati na STB-u, tako da se bez problema može povezati sa televizorom koji se nalazi na slici koju ste poslali.

  5. Ivona

    Postovani,
    Kupila sam uredjaj danas, sve povezala kako treba, medjutim ni jedan kanal mi nije nasao, u donjem desnom uglu mi pise da je snaga 0% i kvalitet 0% , a pise da ako se prikljucujem preko antene kvalitet mora da bude preko 45%. Posto je stariji model televizora povezujem ga preko scarta sa televizorom. I plus antena naravno. Ne znam sta da radim. Hvala unapred!

    • Bojan Milojković

      Draga Ivona,

      Digitalni signal zahteva kvalitetan antenski sistem kako bi nivo prijema bio odgovarajuć. Preporučujem Vam da nabavite kvalitetnu krovnu antenu sa pojačavačem. Imajte u vidu da je i antenski kabl deo antenskog sistema, te i on treba biti kvalitetan, kao i RF konektor na kraju kabla.

  6. Vladimir Puzović

    Postovani upravo mi se desilo da mooj uredjaj izgubi kanale rts1 i 2 , prvu , b92 , pink i hapy a ostale lokalne kanale hvata. Uradio sam ponovno skeniranje vise puta ali pomenuti kanali se ne vracaju. U cemu je problem?

  7. Aleksandar

    Postovani posedujem BEAR DTV-202. Trenutno je povezan HDMI-HDMI. Probao sam i SKART-SKART. Naravno prva varijanta je sa boljim kvalitetom slike i zvuka. Davno sam koristio scart mini dvb-t ne znam koje marke i bilo je dobro sto je preko skarta palio o gasio LCD Tv. Nije mi bio potreban daljinski od tv-a. Bear sada nema tu mogucnost. Kao da nema dovoljan napon za pobudu preko skarta. Pc mi je ranije bio vezan za Tv preko VGA. Lcd tv se ponasao kao monitor, ode u standby zajedno sa PC. Sada je i on na HDMI i nema tu mogucnost. Probao bi BEAR HDMI na VGA ali me brine resenje zvuka. Mozda SKART na VGA. Zvuk bi isao na PC sound In pored VGA. Za sada sam zadovoljan kao sto ste i Vi rekli daljinski od tv samo pali i gasi isti i vise se u toku dana i ne koristi. Sada sam u Service Menu Tv-a namestio Hotel Mode da se pali uvek na HDMI sa tonom 20. Tako da bilo koje dugme od brojeva,Source,Hdmi,AV/ТV,P+,P-,V+,V- na daljincu ili neko u prolzu pored tv na glavno dugme ispod ekrana pali Tv. Mozda ove informacije nekome i zatrebaju. Da li postoji drugi model DVB-a koji bi odradio da mozemo da koristimo samo jedan daljinski. Unapred zahvalan.

  8. bojan

    postovani
    imam stb uredjaj marke xplore i jel bi mogao da ga prikljucim na 2 tv-a i kako?i jos jedno pitanje imam jos jedan stb uredjaj iz austrije i jel bi njega nekako mogao da prikljucim na tv.hvala unapred

    • Bojan Milojković

      Bojane,

      Morate imati poseban STB za svaki televizor.

  9. Miodrag Marjanovic

    Zdravo poštovani.Danima pokusavam da povežem amiko impulse stb na kablovsku ali na dobijam nikakve kanale.Živim u Smederevu a provajder je Kopernikus.Imate li neki savet za podesavanje ili je najbolje pozvati provajdera za podesavanje.Zelim da gledam digitalne kablovske kanale a moj tv ne podržava dvbt-2 standard i kupih amiko impulse stb da bih pomocu njega gledao digitalne kanale.

    Hvala

    • Bojan Milojković

      Miodraže,

      To tako neće ići! Kao prvo, kablovski operateri NE koriste DVB-T2 standard. DVB-T2 tehnologija se koristi ISKLJUČIVO pri prenosu TV signala vazdušnim putem. Za prenos digitalnog TV signala kablovskim putem se koristi DVB-C tehnologija, što znači da Vaš televizor mora da ima ugrađen DVB-C prijemnik kako biste mogli da dobijate kablovski digitalni signal.

  10. Jelena

    Postovanje, imam problem sa stb, naime, kupila sam vivax model 153, koristim RF ulaz i skart izlaz ali kvalitet 0%, u upustvo pise da ukljucim power on za spoljnu anenu ali se automatski iskljuci kad je prikacim na stb. Unapred hvala.

    • Bojan Milojković

      Jelena,

      Antene koje imaju ugrađen pojačavač zahtevaju dodatno napajanje, bez kojeg pojačavač ne može da radi. Funkcija “Power On” služi upravo za napajanje takvih antena. Naime, kada uključite pomenutu funkciju, STB će kroz antenski kabl slati napon koji je potreban anteni. Napominjemo da nemaju sve antene mogućnost da se napajaju kroz antenski kabl, bez obzira na to što imaju ugrađen pojačavač.

Pošaljite svoj komentar na ovaj članak