Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

TehnoPlaneta.rs | 17. maj 2024.

Scroll to top

Na vrh

513 komentara

Povezivanje SET TOP BOX (STB) uređaja

Povezivanje SET TOP BOX (STB) uređaja

Na našu email adresu je stiglo puno pitanja u vezi sa povezivanjem SET TOP BOX (STB) uređaja za prijem digitalnog televizijskog signala. Kao što znate, ovaj sajt i postoji kako bi Vam pomogao u rešavanju svih nedoumica u vezi sa tehnikom, pa smo zato rešili da napišemo jednostavno uputstvo za pravilno povezivanje SET TOP BOX uređaja, ali i da Vam damo odgovore na neka od najčešće postavljanih pitanja u vezi sa ovim uređajima.

divider

KOME JE POTREBAN SET TOP BOX UREĐAJ?

Najpre ćemo reći da je SET TOP BOX uređaj potreban samo i isključivo onima koji televizijski signal dobijaju putem antene (sobne ili krovne) i koji poseduju televizore bez ugrađenog DVB-T2 prijemnika. Dakle, SET TOP BOX uređaj je zapravo zamena za DVB-T2 prijemnik koji pojedinim televizorima nedostaje. Drugim rečima, SET TOP BOX nije potreban onima koji televizijski signal dobijaju od kablovskog operatera (IKOM, SBB, Pošta Net i drugi), kao ni onima koji poseduju IPTV, Total TV, satelitsku antenu ili slično.

VAŽNA NAPOMENA: Ukoliko Vaš televizor već poseduje ugrađen DVB-T2 prijemnik, nije potrebno da kupujete SET TOP BOX uređaj. Informaciju o vrsti prijemnika koji je ugrađen u Vaš televizor potražite u tehničkoj specifikaciji koju ste dobili uz televizor.

divider

DVA ILI VIŠE TELEVIZORA PREKO JEDNOG SET TOP BOX UREĐAJA

Mnogi su nas pitali da li i kako mogu da povežu dva ili više televizora sa jednim SET TOP BOX uređajem. Nažalost, tako nešto nije moguće i potrebno je nabaviti onoliko SET TOP BOX uređaja koliko imate i televizora. Drugim rečima, jedan SET TOP BOX se može povezati samo sa jednim televizorom. Tehnički, signal se može sprovesti do dva ili više televizora istovremeno, ali biste u tom slučaju na svim televizorima morali da gledate isti TV program.

divider

SAVETI ZA KUPOVINU SET TOP BOX UREĐAJA

Ukoliko spadate u grupu onih kojima je potreban SET TOP BOX uređaj, a još ga niste nabavili, pažljivo pročitajte sledećih nekoliko rečenica.

Pre nego što se zaputite u prodavnicu, proverite kojim sve priključcima raspolaže Vaš televizor. SET TOP BOX uređaj se sa televizorom može povezati na nekoliko načina, to jest putem SCART priključka, kompozitnog AV priključka ili putem HDMI priključka, a nešto ređe i putem antenskog RF priključka. Zapišite kojim priključcima raspolaže Vaš televizor i od prodavca tražite SET TOP BOX uređaj koji poseduje bar jedan od priključaka koje poseduje i Vaš televizor. Na ovaj način ćete zaobići eventualne probleme sa povezivanjem. Kada su u pitanju stariji tipovi televizora koji imaju katodnu cev (veliku izbočinu na zadnjem delu), za povezivanje sa SET TOP BOX uređajem će Vam najverovatnije biti potreban SCART kabl. Kod televizora novijeg datuma proizvodnje (LCDplazma) se najčešće koristi HDMI kabl. Dakle, ne postoji univerzalni kabl za povezivanje televizora i SET TOP BOX uređaja, već raspoloživi priključci određuju i tip kabla koji treba da nabavite. Ukoliko se ne razumete u priključke i niste sigurni kako se svaki od njih zove i kako izgleda, u nastavku teksta možete videti slike koje će Vam pomoći da se snađete.

VAŽNA NAPOMENA: Ukoliko televizor koji planirate da povežete sa SET TOP BOX uređajem poseduje samo antenski RF priključak, onda je neophodno da nabavite SET TOP BOX uređaj sa ugrađenim RF modulatorom. U suprotnom, povezivanje sa televizorom neće biti moguće!

divider

PRIKLJUČCI NA TELEVIZORU

Već smo rekli da televizor može imati više različitih priključaka. Za povezivanje sa SET TOP BOX uređajem se najčešće koriste SCARTkompozitni AVHDMI priključak, a nešto ređe i antenski RF priključak. Televizor ne mora imati sve navedene priključke, pa zato pre povezivanja proverite koji se od njih nalaze na Vašem televizoru. Na slikama koje slede možete videti kako svaki od ovih priključaka izgleda. Kliknite na sliku da biste je videli u punoj veličini.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-02

povezivanje-set-top-box-uredjaja-03

Obratite pažnju na takozvani kompozitni AV priključak, jer ljudi ovaj priključak često mešaju sa komponentnim video priključkom. Komponentni video priključak se ne može upotrebiti za povezivanje televizora sa SET TOP BOX uređajem. Naime, kompozitni AV priključak se sastoji od tri RCA (činč) priključka žute, bele i crvene boje. Komponentni video priključak se takođe sastoji od tri RCA (činč) priključka, ali su oni crvene, zelene i plave boje. Iako slično izgledaju, funkcije kompozitnog AV priključka i komponentnog video priključka se veoma razlikuju i ne treba ih mešati.

divider

PRIKLJUČCI NA SET TOP BOX UREĐAJU

Sada, kada znate kojim priključcima raspolaže Vaš televizor, potrebno je da utvrdite i kojim priključcima raspolaže Vaš SET TOP BOX uređaj, a lako ćete ih prepoznati. Fotografisali smo nekoliko SET TOP BOX uređaja i na fotografijama obeležili nazive priključaka. Kao i u prethodnom primeru, za prikaz fotografije u punoj veličini biće potrebno da kliknete na nju.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-04

povezivanje-set-top-box-uredjaja-05

Već smo rekli da dva televizora ne moraju imati iste priključke, a isto važi i za SET TOP BOX uređaje, pa smo zato i fotografisali dva SET TOP BOX uređaja koji se međusobno razlikuju po raspoloživim priključcima.

divider

POVEZIVANJE SET TOP BOX UREĐAJA I TELEVIZORA

Pre nego što počnete sa povezivanjem kablova, televizor i SET TOP BOX uređaj isključite sa naponske mreže! Za povezivanje SET TOP BOX uređaja sa televizorom će Vam biti potreban odgovarajući kabl. Vrsta kabla koji ćete koristiti za povezivanje zavisi od toga kakvi se priključci nalaze na Vašem televizoru, a kakvi na Vašem SET TOP BOX uređaju. Proverite da li Vaš televizor i SET TOP BOX imaju bar jedan zajednički priključak, to jest priključak koji se nalazi na oba uređaja. Čest je slučaj da televizor i SET TOP BOX imaju više od jednog zajedničkog priključka, pa tada imate i više opcija za povezivanje na raspolaganju. U daljem tekstu ćemo objasniti nekoliko najčešćih opcija za povezivanje SET TOP BOX uređaja i televizora, a Vi se odlučite za onu koja Vam najviše odgovara.

VAŽNA NAPOMENA: Antenski RF priključak koji je na prethodnim slikama označen kao “IZLAZ – OUT” može, ali i ne mora biti opremljen takozvanim RF modulatorom. Kod većine SET TOP BOX uređaja ovaj priključak nije opremljen RF modulatorom, što znači da se on ne može iskoristiti za povezivanje sa televizorom! Ukoliko Vaš televizor poseduje jedino antenski RF priključak, onda Vam ne preostaje ništa drugo nego da nabavite SET TOP BOX uređaj sa ugrađenim RF modulatorom. U suprotnom, povezivanje sa televizorom neće biti moguće!

divider

OPCIJA 1

Najbolji prenos slike i zvuka se ostvaruje preko HDMI priključka. Ukoliko Vaš televizor i SET TOP BOX poseduju HDMI priključke, nabavite HDMI kabl odgovarajuće dužine, u zavisnosti od toga koliko će televizor i SET TOP BOX biti međusobno udaljeni. Napominjemo da je za povezivanje putem HDMI kabla neophodno da i televizor i SET TOP BOX imaju ugrađene HDMI priključke! Televizori starijeg datuma proizvodnje, pogotovo modeli koji imaju katodnu cev (izbočina na zadnjem delu televizora), uglavnom ne poseduju HDMI priključak. HDMI kablovi su nešto skuplji u odnosu na druge vrste kablova, ali nude i puno bolji kvalitet prenosa slike i zvuka. Ukoliko Vas prodavac u radnji bude pitao koju verziju (generaciju) HDMI kabla želite, znajte da će Vam odgovarati bilo koji HDMI kabl od verzije 1.3 pa naviše. Na slici koja sledi možete videti kako izgleda HDMI kabl.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-06

divider

OPCIJA 2

Ukoliko povezivanje putem HDMI kabla nije moguće, najbolju alternativu predstavlja veza putem SCART kabla. I u ovom slučaju proverite da li se SCART priključak nalazi i na televizoru i na SET TOP BOX uređaju kako ne biste bespotrebno trošili vreme i novac. Na slici koja sledi je prikazan izgled SCART kabla.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-07

divider

OPCIJA 3

U slučaju da ni veza putem SCART kabla nije moguća, sledeća opcija je povezivanje putem kompozitnog AV kabla. Kompozitni AV kabl na oba svoja kraja ima po tri RCA (činč) konektora. Sva tri konektora su obojena različitim bojama, to jest žuto, crveno i belo. Sve što treba da uradite je da RCA konektor žute boje uključite u žuti priključak na televizoru, crveni u crveni i beli u beli. Drugi kraj kabla na isti način priključite na kompozitni AV priključak Vašeg SET TOP BOX uređaja. Na sledećoj slici ćete videti kako izgleda kompozitni AV kabl.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-08

divider

OPCIJA 4

Ova opcija se primenjuje samo u slučaju kada Vaš televizor poseduje jedino SCART priključak, a SET TOP BOX uređaj jedino kompozitni AV priključak ili obrnuto. U tom slučaju će Vam biti potreban adapter koji na jednom od svoja dva kraja ima SCART priključak, a na drugom kraju kompozitni AV priključak. Uz pomoć ovog adaptera ćete SCART priključak na Vašem televizoru ili SET TOP BOX uređaju pretvoriti u kompozitni AV priključak. Puno ime ovog adaptera glasi SCART na RCA adapter, pa ga tako i tražite od prodavca. Povezivanje ovog adaptera je vrlo jednostavno. Samo pogledajte sliku koja sledi i sve će Vam biti jasno.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-09

divider

OPCIJA 5

Ova opcija se primenjuje samo u slučaju da Vaš televizor poseduje jedino antenski RF priključak, odnosno nijedan od priključaka koje smo već naveli. Ukoliko niste pažljivo pratili tekst, ponovićemo da se putem antenskog RF priključka može povezati isključivo onaj SET TOP BOX uređaj koji u sebi poseduje takozvani RF modulator. Za povezivanje će Vam biti potreban samo jedan antenski koaksialni kabl. Jedan kraj kabla uključite u antenski RF priključak na Vašem televizoru (mesto gde se uključuje antena), a drugi kraj kabla uključite u antenski RF priključak na Vašem SET TOP BOX uređaju koji je označen sa “IZLAZ – OUT“. Na sledećoj slici možete videti izgled antenskog koaksialnog kabla.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-10

divider

POVEZIVANJE ANTENE SA SET TOP BOX UREĐAJEM

Nakon što ste se odlučili za jednu od opisanih opcija i povezali Vaš SET TOP BOX uređaj sa televizorom, na red dolazi povezivanje televizijske antene i SET TOP BOX-a. Napomenućemo da Vam za prijem digitalnog televizijskog signala nije potrebna nikakva specijalna antena, pa Vašu staru antenu možete i dalje koristiti. Ovaj korak je krajnje jednostavan. Sve što treba da uradite je da kabl Vaše sobne ili krovne antene utaknete u antenski RF priključak na SET TOP BOX uređaju koji je označen sa “ULAZ – IN“.

divider

PRVO UKLJUČIVANJE I PRONALAŽENJE TV KANALA

Kada ste sve povezali na jedan od načina koje smo objasnili, na red dolazi prvo uključivanje i pronalaženje televizijskih kanala.

Već smo rekli da televizor može biti opremljen većim brojem priključaka putem kojih može dobijati sliku i zvuk. Uključite televizor iz podesite ga tako da prikazuje sliku sa onog priključka na koji ste SET TOP BOX uređaj i povezali. Dakle, ako ste za povezivanje iskoristili SCART ili kompozitni AV priključak, uz pomoć daljinskog upravljača prebacite Vaš televizor na takozvani AV kanal. Ukoliko ste povezivanje SET TOP BOX uređaja obavili uz pomoć HDMI kabla, televizor podesite na HDMI kanal, a ovo se najčešće obavlja uz pomoć dugmeta na daljinskom upravljaču označenom sa “INPUT“. Na slikama koje slede možete videti daljinski upravljač za starije modele Samsung televizora i dugme uz pomoć kojeg ćete Vaš televizor prebaciti na pomenuti AV kanal, kao i daljinski upravljač za modernije tipove televizora na kojem smo označili pomenuto “INPUT” dugme uz pomoć kojeg ćete televizor podesiti da prikazuje sliku sa HDMI priključka. Napomenućemo i to da neki proizvođači ovo dugme označavaju sa “SOURCE“.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-11

povezivanje-set-top-box-uredjaja-12

Ukoliko ste za povezivanje SET TOP BOX uređaja i televizora iskoristili antenski RF priključak, potrebno je da na televizoru pokrenete pretraživanje kanala na UHF frekvencijama i televizor će, kada bude pronašao frekvenciju Vašeg SET TOP BOX-a, prikazati sliku.

VAŽNA NAPOMENA: Od ovog trenutka SET TOP BOX uređaj preuzima funkciju prijemnika televizijskog signala, a Vaš televizor praktično postaje samo ekran. To znači da se promena kanala vrši uz pomoć daljinskog upravljača koji ste dobili uz SET TOP BOX uređaj, a daljinski upravljač Vašeg televizora će služiti samo za pojačavanje i utišavanje zvuka, kao i za uključivanje i isključivanje samog televizora.

Sledeći korak je pronalaženje televizijskih kanala. S obzirom na to da se pronalaženje kanala obavlja na SET TOP BOX uređaju, odgovarajuće instrukcije potražite u uputstvu za Vaš SET TOP BOX.

divider

KOJI SET TOP BOX IZABRATI?

Na tržištu je dostupan veliki broj SET TOP BOX uređaja za prijem digitalnog televizijskog signala, ali među njima nema prevelike razlike u ceni, kao ni u kvalitetu slike.

Testirali smo većinu dostupnih SET TOP BOX uređaja, a dva modela su privukla našu pažnju. Prvi od njih je marke BEAR i nosi oznaku DTV-202, a drugi je marke VideoStrong i nosi oznaku VS-020.

BEAR DTV-202 nema ugrađen RF modulator, pa se za povezivanje sa televizorom mogu koristiti samo SCARTHDMI priključci.

VideoStrong VS-020 ima ugrađen RF modulator, tako da Vam je za povezivanje sa televizorom, pored SCART HDMI priključka, na raspolaganju i antenski RF priključak.

BEAR DTV-202VideoStrong VS-020 uređaji, kao i mnogi drugi, se mogu kupiti u maloprodajnim objektima kompanije Tehnomanija.

DODATAK: Pročitajte kako se Bear DTV-202 SET TOP BOX pokazao u praksi i kakvi su naši utisci posle detaljnog testiranja.

povezivanje-set-top-box-uredjaja-13

divider

Komentari:

  1. Darko

    Poštovani, kupio sam prijemnik sa RF modulatorom Vivax DVB-T2 152, ali kada ga povežem na skart, on radi, a kada pokušam da ga povežem preko RF kabla, ne radi. Jednostavno na TV-u prebacim na AV format, ali na ekranu samo crna slika kao da ništa nije povezano. Interesuje me da li kod povezivanja preko RF kabla jedino treba povezati antenu sa prijemnikom preko RF in priključka i prijemnik sa TV-om preko RF out priključka na prijemniku pomoću RF kabla ili je još nešto potrebno uraditi? Pozdrav.

    • Bojan Milojković

      Darko,

      odgovori na sva Vaša pitanja se već nalaze u ovom članku. Očigledno je da niste pročitali članak, te Vas najljubaznije molimo da to uradite. Nije u redu da sekciju za komentare zatrpavamo odlomcima iz članka, jer na taj način sekcija za komentare gubi smisao i preglednost, što mnogim korisnicima otežava pronalaženje informacija.

      Hvala na razumevanju!

  2. Goran Boric

    Buduci da u ovom slučaju tv služi samo kao monitor interesuje me da li je moguće i kako set top box povezati sa laptopom ili monitorom od kompa koji imaju HDMI prikljucak i tako gledati tv? Hvala!

    • Bojan Milojković

      Gorane,

      sve ste dobro razumeli – televizor se praktično koristi samo kao monitor. Umesto televizora možete koristiti klasičan računarski monitor ili čak projektor. Naravno, neophodno je da monitor (ili projektor) i STB imaju HDMI priključke. Pored HDMI priključka, monitor mora imati i zvučnike ili bar izlaz za zvučnike.

      Što se tiče povezivanja STB-a i laptop računara, stvar je potpuno drugačija. Naime, laptop računari poseduju HDMI izlaz, a ne ulaz. Svrha HDMI izlaza je da pošalje signal iz laptopa prema nekom drugom uređaju, pa otuda i naziv IZLAZ. HDMI ulaz je zadužen da prihvati neki vanjski signal, to jest da putem njega neki vanjski signal uđe u laptop (ili drugi uređaj), pa otuda i naziv ULAZ.

      Drugim rečima, STB možete priključiti na bilo koji uređaj koji ima adekvatan audio-video ULAZ.

      • Boris Blagojevic

        Bojane izvini molim te ali zar za povezivanje eksternog STB sa PC Racunarog logicki nije dovoljno imati samo HDMI zar ne bi trebalo i instalirati i odgovarajuci upravljacki program.sotver odnosno drajver pa i tu obaviti neka neophodna podesavanja da bi i kompjuter mogao da se koristi pre ko eksternog STB-a kao TV.Razmisli malo ima tu istine i neke logike.Ja se stvarno mnogo interesujem za kompjutere i PC opremu poput PC,laptop.tablet PC,Smartfona cak i STB-a.I to je onosto mnogo volim.A sto se tice azuriranja Sistemskog Frimware-a budite oprezni Sistemski Frimware za STB je isto sto i BIOS za PC.Znaci jednom kad pokrenete azuriranje sistemskog frimware-a STB preko OTA odnosno DVB T2 Signala znaci obavezno dobra krovna antena sa dobrim pojacavacem minimalne snage 12V.Znaci jednom kad pocnete OTA azuriranje STB-a preko DVB-T2 digitalnog TV Signala i tada vam se pojavi na vasem TV-u crn ekran bez slike i zvuka i vi tada mislite da je STB neispravan prevarili ste se znaci samo ga pustite da odradi azuriranje sistemskog frimware-a STB-a do kraja i nepipajte nista ni TV ni STB ni Antenu dok ne zavrsi a cim zavrsi STB ce se sam restartovati odnosno ponovo sam ukljuciti i vratiti na TV kanal sa slikom i zvukom koji ste pre sistemskog azuriranja sistemskog frimwarea gledali izbacice poruku kojom ce vam javiti da je zavrsio sa azuriranjem odnosno ponovnom svezom instalacijom sistemskog frimwarea za vas model STB-a.Govorim vam iz mog licnog iskustva.Jeste da mi je knedla bila u grlu tokom azuriranja dok nije sve zavrsio sam ali se isplatilo.STB mi je sada brzi i stabilniji nego sto je bio.

        • Bojan Milojković

          Borise,

          mogu ja da Vas poslušam i malo da razmislim, ali će situacija sa povezivanjem PC računara i STB uređaja ostati nepromenjena jer grafičke karte na PC računarima imaju samo HDMI izlaz, a ne i ulaz. To znači da se pomenuti HDMI priključak može iskoristiti samo, isključivo i jedino za prenos audio/video signala od računara ka nekom drugom uređaju, ali ne i u obrnutom smeru (od drugog uređaja ka računaru). Dakle, niste u pravu.

          Dalje, HDMI je multimedijalni priključak za prenos slike i zvuka u digitalnom obliku (mada se u pojedinim slučajevima može upotrebiti i kao “ethernet” interfejs), tako da se ne može iskoristiti kao interfejs za povezivanje dodatnog PC hardvera. Ovo znači da nema potrebe za instaliranjem nikakvih drajvera za one uređaje koji se sa računarom povezuju preko HDMI priključka, niti takvi drajveri postoje.

          Što se tiče pojačavača za antenu, 12V označava napon, a ne snagu. Napon se izražava i meri u voltima (V), a snaga u vatima (W), dok se jačina električne struje izražava u amperima (A). Čest je slučaj da pojačavači koji rade na nižem naponu imaju veću snagu od onih koji rade na višem naponu. Pošto se interesujete za tehniku, napomenuću da je električna snaga proizvod vrednosti napona i struje. Drugim rečima, kada pomnožite vrednost napona sa vrednošću struje, dobićete vrednost električne snage (formula glasi P = U x I). Primera radi, ako pojačavač radi na naponu od 12V i struji jačine 1A, njegova električna snaga iznosi 12W. Istu električnu snagu bi dobili i pri naponu od 6V i struji od 2A, jer je 6×2 takođe 12.

          • Boris Blagojevic

            Jednom recju nabavi TV karticu koja podrzava prikljucivanje STB-a na PC.Ista stvar i za laptop ako ne moze TV kartica za laptop onda USB TV Prijemnik koji podrzava povazivanje sa STB-om ili USB TV prijemnik koji podrzava prijem Digitalnog TV Signala DVB T,T2,C i za prijem TV Signala preko satelita i obavezno drajveri ako zelimo da sve to normalno i stabilno radi bez bugova,kocenja itd.

  3. Miloš

    Čuo sam da se set up box može pregrejati ukoliko stalno bude upaljen.Da li da isključujem set up box da se ne bi uređaj pregrejao,recimo na kraju dana ili da ga ostavim da stalno radi kao recimo ruter za wireless internet?Hvala unapred.

    • Bojan Milojković

      Miloše,

      na Vaše pitanje ne postoji univerzalni odgovor. Ukratko, sve zavisi od samog STB-a. Ukoliko se Vaš model STB-a intenzivno greje, preporučljivo je da ga bar na kraju dana isključite. Međutim, ukoliko je zagrevanje u granicama normalnog, nije neophodno isključivati uređaj.

  4. krsto

    Uspesno koristim stb Vivax 152.Problem imam sa teletekstom. Pritiskom na dugme daljinskog isti ne reaguje.Kako da pronadjem hrvatske i madjarske kanale posto zivim na severu Backe.
    Inace stb hvata samo fabricke kanale. Pozdrav.

    • Bojan Milojković

      Krsto,

      da li ste sigurni da televizijska stanica sa čijim teletekstom imate probleme uopšte emtuje teletekst? Pokušajte da pokrenete teletekst na prvom programu RTS-a. Ukoliko ni tada ne bude bilo uspeha, kontaktirajte ovlašćeni servis za robnu marku Vašeg STB-a (u Vašem slučaju je to kompanija KimTec iz Beograda).

      Šta tačno podrazumevate pod fabričkim kanalima? Nijedan STB nema “fabričke kanale”. On je samo prijemnik, baš kao i onaj koji se nalazi unutar Vašeg televizora. Za hrvatske i mađarske kanale je najbolje da se konsultujete sa komšijama koji ih hvataju. U Beogradu su dostupni samo srpski kanali, pa nismo sigurni kakva je trenutno situacija sa hrvatskim i mađarskim digitalnim signalom. Prema zadnjim informacijama, Hrvatska je u fazi prelaska sa DVB-T standarda na DVB-T2, što, bar u teoriji, znači da možete da pratite i njihov program ukoliko imate dovoljno kvalitetnu krovnu antenu.

  5. Marko

    Postovani,
    Na koji nacin je najbolje i najbezbednije povezati jednu antenu na dva stb uredjaja?
    U pitanju je mrezasta antena,dvbt2 uredjaji su Strong 8201.
    Dali ce prilikom takvog povezivanja signal odnosno kvalitet signala biti isti na oba prijemnika,ili dolazi do odredjenog slabljenja signala,na jednom ili oba prijemnika?

    Hvala unapred.

    • Bojan Milojković

      Marko,

      postoji dva načina za povezivanje jedne antene na dva STB-a.

      PRVI NAČIN:
      Antenu uključite u jedan STB, to jest u onaj koji će biti primarni. Zatim, uz pomoć klasičnog antenskog koaksijalnog kabla, povežite prvi i drugi STB tako što ćete jedan kraj kabla priključiti u priključak označen sa “RF OUT” na prvom STB-u, a drugi kraj kabla priključite u priključak označen sa “RF IN” na sekundarnom STB-u.

      DRUGI NAČIN:
      Nabavite kvalitetan RF spliter i uz pomoć njega signal koji dolazi sa antene podelite na dva dela.

      Ukoliko se odlučite za prvi način, savetujemo da kao primarsni STB postavite onaj koji je kvalitetniji (u slučaju da posedujete dva različita STB-a).

      Bez obzira na to za koju se opciju odlučite, gubici u kvalitetu signala su gotovo neizbežni. Da biste sprečili osetno slabljenje signala, predlažemo Vam da koristite što kvalitetniju opremu (kablove, konektore…).

  6. Danijela

    Postovani,
    Procitala sam sva pitanja i odgovore i moj problem je specifican: roditelji imaju tv Ei Nis iz ’80. bez daljinskog. Prikljicili smo set box, trazili na tv-u UHF kanal, ali nismo nasli ”vodic kroz instalaciju. STB je Loco ms hip209. Hvala unapred.

    • Bojan Milojković

      Danijela,

      koliko razumem, televizor Vaših roditelja ima samo antenski RF priključak. U tom slučaju ćete morati da nabavite SET TOP BOX koji ima ugrađen RF modulator. STB uređaji koji nemaju ugrađen RF modulator ne mogu poslati sliku do televizora putem antenskog priključka.

  7. Duško

    Kupio sam set top box Horizons S.Moj TV ima dva skarta.Kada priključim samo jedan skart slika je crno-bele boje,a na drugom je slika OK.Priključio sam set top box prema upustvima i pronašao kanale ,ali su signali veoma slabi.Kada ukljičim jedan od tih kanala na svake 2-3 sekunde kanal se sam prebacuje a zatim se vrati.Nivo signala je uvek oko 70%,a kvalitet signala negde oko 30%-50%.Kod dva prijatelja sam moj set top box povezao i normalno radi.
    Unapred hvala. 🙂

    • Bojan Milojković

      Duško,

      prekontrolišite kvalitet antenskog sistema (antena, kabl i spojevi). Ukoliko koristite sobnu antenu, zamenite je krovnom.

      • Duško

        Koristim krovnu antenu,u istoj kući samo u prizemlju radi sve normalno.
        Hvala 🙂

      • Boris Blagojevic

        Da li je dobro povezati krovnu antenu preko sobne antene koja ima RF Antenski prikljucak sa STB za primem digitalnog TV Signala?J a sam probao i primetio da signal tada malo oslabi.Tako daje najbolje koristiti samo krovnu Antenu sa pojacavacem.A ono sto me konkretno zanima je da li ste probali kakve su one ONE FOR ALL sobne i krovne antene za prijem digitalnog DVB T2 TV Signala konkretno se radi o ovim antenama link
        Spoljne:
        https://www.oneforall.com/sv9455-full-hd-outdoor-antenna.html ONE FOR ALL SV 9455

        https://www.oneforall.com/antennas/sv9351-yagi-outdoor-antenna.html ONE FOR ALL Yagi Outhdoor Antenna SV 9351
        i
        https://www.oneforall.com/antennas/sv9453-yagi-outdoor-antenna.html ONE FOR ALL Yagi Outhdoor Antenna SV 9453
        Kakve su ove tri krovne eksterne antene u realnom radu kod nas u Srbiji kako su se pokazale da li ste ih testirali?I kakva su vaza zapazanja u vezi ovih Antena u radu sa Set Top Box uredjajima?
        1.ORION Telekom LOCO MS HIP209
        2.VIVAX DVB T2 152.
        I da li se uopste isplati uzimati ove krovne eksterne antene i povezati ih u kucni antenski sistem zajedno sa dve ili vise siroko pojasnih krovnih antena sa pojacavacem koje vec imam?
        A ova ONE FOR ALL FULL HD Outhdoor Antenna model SV 9455 Eksterna krovna Antena ima da se kupi u Topoli u prodavnici Tri O i kosta oko 6000 dinara nova sa garancijom.Pa me zanima sta mi savetujete da li da je uzimam ili ne?Molim vas Bojane odgovorite mi krajnje iskreno i ozbiljno i recite mi pravu cistu istinu.Ali pre toga uzmite ove ONE FOR ALL Eksterne Antene i dobro ih proverite i dobro istestirajte pre nego sto mi odgovorite.

        • Bojan Milojković

          Borise,

          s obzirom da živimo u doba kada se televizijski signal distribuira kablovkim ili IPTV putem, nismo imali previše kontakta sa televizijskim antenama. Tako da nemamo iskustva sa ONE FOR ALL antenama. U svakom slučaju, krovna antena je uvek bolji izbor od sobne, čak i ako je reč o kvalitetnoj sobnoj anteni.

          Pokušaćemo da stupimo u kontakt sa distributerom ONE FOR ALL uređaja za našu zemlju, kako bismo obezbedili uređaje za test. Pratite naš sajt i dalje.

  8. Suzana

    Postovani,
    s obzirom na to da ste mi mnogo pomogli u resavanju digitalnih problema, a i zbog onih koji ih jos nisu resili, javljam se da Vas obavestim, da sam, konacno, povezala TV i STB.
    Kupila za 180 dinara Scart kabal marke Horizons, kao sto je i STB i imam 13 kanala. Zadovoljna sam kvalitetom slike, boja, tona. Slika ne baguje, ne secka, ton ne susti, jasan je, cist, odlican, bar za sada.
    Zanimljivo je i da imam toliko kanala sa najobicnojom antenom, to je ona antena koja je nekada bila sastavni deo crno-belih malih televizora 🙂 Pretpostavljam da ce kanala biti vise, kada kupim novu.
    Srdacan pozdrav, i jos jednom, hvala puno na pomoci!

    • Bojan Milojković

      Suzana,

      drago nam je da smo Vam pomogli. Nastavite da posećujete naš sajt jer ćemo uskoro nekoga od Vas obradovati simpatičnim poklonom. 😉

      • Nikola

        Postovani, da li je moguce koristiti d3go uredjaj kao svaki drugi digitalni risiver? Mozda je glupo pitanje, bio bih vam zahvalan na odgovoru

        • Bojan Milojković

          Poštovani Nikola,

          Ukratko: nije moguće.

  9. Nena

    Mnogo Vam hvala za članak … A i za mogućnost postavljanja pitanja. Proučila sam sva pitanja i odgovore i pronašla svoj problem među njima. Ostaje mi da večeras pokušam ponovo da mami osposobim Tv-sada već nešto i razumem. Hvala Vam još jednom i veliki pozdrav iz Jagodine

    • Bojan Milojković

      Neno,

      raduje nas svaki komentar koji ostave zadovoljni posetioci našeg sajta. Još uvek smo mlad sajt, ali verujemo da će ljudi prepoznati kvalitet i da ćemo se u budućnosti lepo družiti.

      Ukoliko imate bilo kakvih nedoumica, stojimo Vam na raspolaganju. Možete nas kontaktirati i direktno, putem stranice “Kontaktirajte nas…”, a link se nalazi u gornjem desnom uglu sajta.

      Srdačan pozdrav!

  10. Milan

    Zahvaljujem vam se na veoma brzom odgovoru.Nisam napisao da drugi stb marke prosto i oni sto orion prodaje imaju signal i uslugu i na nacionalnim i na lokalnim kanalima svih 14 programa ali kada zakacim bilo koji od 3 komada marke net 5oot2 nema usluge na nacionalnim kanalima samo lokalni.Da li to ima veze sa repetitorom ili je mozda nesto do stb(6 komada net 500t2 ima u komsiluku i svi imaju ovaj problem a prosto i orion nemaju).Bio bih vam zahvalan na odgovoru.

    • Bojan Milojković

      Milane,

      problem koji opisujete se javlja na mnogim STB-ovima, raznih proizvođača. Još uvek ne možemo sa sigurnošću da kažemo šta je uzrok. Treba sačekati da se ceo sistem stabilizuje. Za sada izgleda kao da je problem u predajnicima, mada postoji mogućnost da se radi i o interferencijama uzrokovanim nekim drugim signalom.

Pošaljite svoj komentar na ovaj članak