Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

TehnoPlaneta.rs | 08. jul 2025.

Scroll to top

Na vrh

200 komentara

Saveti za kupovinu laptop računara

Saveti za kupovinu laptop računara

Pre svega, postavićemo Vam jedno pitanje. Zašto ste se odlučili baš za ovu vrstu računara i da li ste sigurni da je laptop računar prava vrsta računara za Vas?

Ako i dalje imate nedoumica ili niste potpuno sigurni da je baš laptop računar ono što Vam treba, onda pročitajte članak “Koju vrstu računara izabrati – desktop, laptop ili tablet?“. Ukoliko ste definitivno odlučili da Vaš novi računar bude neki od modela iz laptop porodice, onda pažljivo pročitajte ovaj članak do kraja jer Vas u nastavku čekaju više nego korisni saveti za kupovinu laptop računara. Otkrićemo Vam na šta treba da obratite pažnju prilikom kupovine i kako da izaberete laptop računar koji će najbolje odgovoriti na Vaša očekivanja i potrebe.

Odmah ćemo reći da ne postoji loš laptop računar. Kada bi postojao, to bi značilo da je neki proizvođač svesno napravio loš uređaj koji tržište neće prihvatiti, a tako nešto je (skoro) nemoguće. Ali, zašto onda pojedini korisnici nisu zadovoljni svojim laptop računarom? Odgovor na ovo pitanje nije ni malo komplikovan, ali da biste ga razumeli potrebno je da razumete i na koji način razmišljaju proizvođači računara. Ako se budete pridržavali saveta iz ovog teksta, sigurni smo da ćete umeti da izaberete laptop računar kojim ćete biti zadovoljni i koji će biti vredan Vašeg novca. Ovaj članak neće biti kratak, ali Vam savetujemo da ga pažljivo pročitate ako ne želite da Vaš novac bude uzaludno potrošen.

saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-02

Da pređemo na stvar… Laptop računare koriste kućni korisnici, poslovni korisnici, arhitekte, dizajneri, fotografi, filmski režiseri, lekari, veterinari, programeri, igrači video igara, ljubitelji filmova i muzike, kao i veliki broj drugih korisnika koji ne pripadaju nijednoj od pomenutih grupa. Međutim, svaki od pomenutih poslova ima neke svoje specifičnosti, pa i računar na kome će se taj posao obavljati mora u potpunosti odgovarati prirodi samog posla.

Zapravo, radi se o tome da proizvođači računara svoje proizvode projektuju tako da odgovaraju uglavnom samo jednoj grupi korisnika. Drugim rečima, svaki model laptop računara je prilagođen određenoj vrsti poslova – na primer učenju, obradi fotografija, kancelarijskim poslovima, crtanju, projektovanju, igranju video igara, programiranju i tako dalje. Sigurno se pitate zašto jednostavno ne postoji univerzalni laptop računar? Odgovor je jednostavan – zato što postoji mnogo tehničkih i drugih ograničenja zbog kojih, bar za sada, nije moguće napraviti jedan laptop računar koji će odgovarati bukvalno svakom korisniku. Baš kao što nije moguće napraviti i jedan automobil koji će odgovarati svakome.

Primera radi, kućnom korisniku laptop računara sigurno neće biti potrebna mogućnost da svoj računar zaključava i otključava otiskom prsta, dok će poslovnom korisniku ova mogućnost trebati. Zbog toga proizvođači u svoje laptop računare namenjene kućnim korisnicima neće ugraditi čitač otiska prsta, ali će za uzvrat ugraditi npr. prijemnik televizijskog signala, koji poslovnom korisniku apsolutno nije potreban jer bi bespotrebno podigao cenu računara i čije bi prisustvo dovelo do brže potrošnje energije iz baterije laptop računara. Postoje i korisnici koji će laptop računar koristiti kratkoročno ili samo kao sekundarni računar, pa će njima odgovarati neki od najjeftinijih modela. Modeli koji su cenovno najpristupačniji imaju i najkraći vek trajanja, jer je kvalitet izrade morao da pretrpi određene kompromise kako bi cena uređaja mogla da bude niska.

Generalno, postoji niz pravila koja definišu kako treba da izgleda jedan laptop računar da bi u potpunosti odgovarao specifičnim potrebama neke konkretne grupe korisnika kao što su poslovni korisnici, kućni korisnici, dizajneri, fotografi… Da ponovimo – ne postoji univerzalni laptop računar koji će svojim karakteristikama odgovarati apsolutno svakom korisniku. Da biste bili zadovoljni Vašim novim laptop računarom, glavni kriterijum prilikom kupovine ne sme biti cena ili fizički izgled uređaja, već isključivo njegova namena. Upravo je ovo momenat kada mnogi naprave grešku, a ta greška kasnije dovodi do nezadovoljstva korisnika. Ilustracije radi, ako imate petočlanu porodicu, onda bi kupovina automobila u koji staju samo dve osobe bila potpuni promašaj, bez obzira na to što Vam se dopadaju boja, dizajn i cena automobila. Cena automobila može čak biti i visoka, ali on i dalje neće odgovarati Vašim potrebama. Dakle, Vaše zadovoljstvo kupljenim automobilom ili računarom, neće zavisiti od cene koju ste platili već od toga šta će taj automobil ili računar moći da Vam pruži. Drugim rečima, ako ste kućni korisnik laptop računara, a vizuelno (ili na neki drugi način) Vam se dopadne neki model koji je namenjen poslovnim korisnicima, gotovo je sigurno da nećete biti zadovoljni onim što bi jedan poslovni računar mogao da Vam pruži.

saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-03

Kada su laptop računari u pitanju, većina korisnika ne vidi velike razlike između različitih modela. Veliki broj korisnika će primetiti samo razlike u veličini ekrana i dizajnu uređaja. Međutim, ono na šta treba da obratite pažnju nije vidljivo na prvi pogled, a to su komponente koje se nalaze unutar računara i od kojih zavisi apsolutno sve.

Da ne bismo previše komplikovali i ulazili u detalje, u nastavku teksta ćemo se fokusirati isključivo na ključne karakteristike koje određuju namenu računara, to jest karakteristike koje određuju da li je neki laptop računar namenjen kućnim korisnicima, poslovnim ljudima, dizajnerima, arhitektama, igračima video igara ili nekoj drugoj grupi korisnika.

divider

divider

OPŠTE PRAVILO

Čest je slučaj da korisnici ne prave razliku između kvaliteta i performansi. To su dve totalno različite stvari i ne treba ih mešati. Da biste lakše razumeli poentu, opet ćemo kao primer uzeti automobil. Jedan automobil može da bude brz, startan i stabilan u krivinama, ali mu istovremeno vek trajanja može biti kratak. Za takav automobil kažemo da ima dobre performanse, ali i nizak kvalitet izrade. S druge strane, automobil može biti i nešto sporiji, ali će zbog visokog kvaliteta izrade trajati dugi niz godina. Isto je i sa laptop računarima… Činjenica je da svaki laptop računar ima tastaturu, ali tasteri na njoj mogu imati kraći ili duži vek trajanja, što zavisi od kvaliteta materijala i elektronskih komponenti od kojih su izrađeni. Takođe, dva ekrana, koja na prvi pogled deluju isto, se mogu razlikovati upravo po kvalitetu izrade, to jest po maksimalnom radnom veku. Ne zaboravite da se i garancija kod računarskih monitora razlikuje od modela do modela, što potvrđuje da razlika u kvalitetu definitivno postoji. Da rezimiramo – nemojte mešati performanse i kvalitet kada je reč o računarima bilo koje vrste.

divider

divider

VELIKA GREŠKA

Korisnici su često u velikoj zabludi kada su u pitanju računarski procesori. Konkretno, većina korisnika smatra da su broj gigaherca i broj procesorskih jezgara presudni, pa najradije biraju laptop računare čiji procesori imaju visok radni takt (veliki broj gigaherca) i veći broj procesorskih jezgara (npr. četvorojezgarne, takozvane quad-core procesore). Ovo je donekle razumljivo, s obzirom na to da je procesor veoma važan deo svakog računara, to jest da je procesor zapravo “mozak” računara. Međutim, ovakav stav je pogrešan, a videćete i zašto.

Da biste bolje razumeli o čemu se zapravo radi, uporedićemo dva računarska procesora koje proizvođači često ugrađuju u svoje laptop računare. Prvi od njih je Intel Celeron N2929, koji ima radni takt od 1,86 gigaherca i čak četiri jezgra (quad-core). Drugi je Intel Core i5 4200U sa radnim taktom od 1,6 gigaherca i poseduje “samo” dva procesorska jezgra (dual-core). Kako bi upoređivanje imalo više smisla, namerno smo odabrali procesore istog proizvođača, to jest oba procesora su proizvodi kompanije Intel.

Neko će odmah reći da je laptop računar koji u sebi sadrži Intel Celeron N2929 procesor bolja kupovina jer ovaj procesor radi na većem broju gigaherca i ima dva procesorska jezgra više u odnosu na Intel Core i5 4200U procesor. Ali, to nije tačno! Celeron procesori su najslabiji i najjeftiniji procesori koje kompanija Intel proizvodi, dok Core i5 procesor pripada gornjem segmentu kada su performanse i cena u pitanju. Jednostavno, kompanija Intel je svoj Core i5 procesor opremila brojnim naprednim tehnologijama koje ovom procesoru obezbeđuju izuzetno visoke performanse, čak i ako radi sa manjim brojem jezgara i na manjem broju gigaherca. Kako bi Intel donekle kompenzovao nedostatke Celeron procesora, inženjeri su odlučili da ovom procesoru povećaju broj gigaherca i da u njega ugrade još dva procesorska jezgra. Ipak, i pored toga, Intel Celeron procesor ostaje daleko iza moćnog Intel Core i5 procesora. Štaviše, veći broj gigaherca znači i veću potrošnju energije iz baterije laptopa, a samim tim i veće zagrevanje. Ipak, nemojte misliti da je uvek bolje imati procesor koji radi na manjem broju gigaherca ili koji ima manji broj jezgara. Svrha našeg primera je zapravo bila da dokaže činjenicu da broj gigaherca i broj procesorskih jezgara NISU od presudnog značaja za performanse procesora, pa samim tim ni za zadovoljstvo korisnika. Kao dobar primer nam mogu poslužiti dva fudbalska kluba. Naime, neki prvoligaški fudbalski klub će sa lakoćom pobediti neki trećeligaški klub, čak i ako trećeligaški klub ima dva igrača više. Broj igrača možemo uporediti sa brojem procesorskih jezgara. Međutim, veći broj fudbalera ne znači ništa ukoliko loše igraju. Na slikama ispod možete videti tabele sa uporednim karakteristikama i cenama oba procesora koje smo koristili u ovom primeru. Sama činjenica da je Core i5 više nego duplo skuplji u odnosu na Celeron procesor već dovoljno govori, ali ipak pogledajte slike.

saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-04 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-05 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-06 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-07

Ukoliko ste znatiželjni i želite da saznate nešto više o računarskim procesorima, gigahercima i jezgrima, kao i o njihovom uticaju na ukupne perfomanse računara, preporučujemo Vam sjajan tekst o računarskim komponentama koji se nalazi na sajtu eminentnog časopisa “Digital!.

divider

divider

LAPTOP ZA KUĆNU UPOTREBU

Sam pojam “kućna upotreba” je neodređen i vrlo širok. Kada biste posmatrali nekoliko kućnih korisnika laptop računara, vrlo brzo biste shvatili da svaki od njih koristi računar na drugačiji način i na njemu obavlja drugačije poslove. Primera radi, neko pod kućnom upotrebom podrazumeva i amatersku obradu fotografija, neko voli da se zabavi uz neku video igru, a neko uživa u kvalitetnom zvuku dok sluša muziku. Kao što smo već rekli, pojam “kućna upotreba” nije definisan i razlikuje se od slučaja do slučaja, to jest od korisnika do korisnika. Zato ćemo laptop računarima za kućnu upotrebu posvetiti najviše pažnje, a Vi ćete u tekstu lako prepoznati parametre koji su Vama najvažniji. Čak i ako niste kućni korisnik laptop računara, predlažemo vam da pročitate ovaj deo teksta, jer ćete u njemu naći izuzetno korisne savete koji se mogu primeniti i prilikom kupovine laptop računara koji nisu namenjeni kućnoj upotrebi.

__

KUĆIŠTE

Kućište laptop računara, to jest njegovo “telo”, može biti izrađeno od plastike ili aluminijuma, a nešto ređe i od drugih materijala. Plastika veoma loše provodi toplotu, pa se komponente unutar laptop računara izrađenog od plastike dosta teže hlade, što negativno utiče na životni vek uređaja. Najbolji izbor bi bio laptop računar sa kućištem proizvedenim od aluminijuma jer ovaj materijal izuzetno dobro provodi toplotu i na taj način pomaže računaru da se brže i bolje rashladi. Visoka temperatura ima jako loš uticaj i na radni vek baterije laptop računara, pa baterija brže propadne. Nabavka nove baterije će Vas koštati između 80 i 100 evra, pod uslovom da se uopšte i može nabaviti. Zaključak je da kućište laptop računara treba biti izrađeno od aluminijuma jer on garantuje duži radni vek samog uređaja, otporniji je na habanje i oštećenja, a i estetski deluje daleko elegantnije. Svakako se više isplati platiti nešto višu cenu za laptop računar sa aluminijumskim kućištem, nego samo prividno uštedeti kupovinom plastičnog laptop računara.

__

EKRAN

Ekran je Vaš elektronski prozor u svet, pa mu treba posvetiti dovoljno pažnje prilikom kupovine laptop računara. U današnje laptop računare se uglavnom ugrađuju dva različita tipa ekrana – TN ekrani i IPS ekrani. Sigurno ste primetili da mnogi ekrani drugačije prikazuju boje u zavisnosti od toga iz kojeg ih ugla posmatrate. Ovo je karakteristika takozvanih TN ekrana i u mnogim situacijama može predstavljati problem. Na primer, ukoliko želite da odgledate neki film iz fotelje, moraćete često da ustajete i podešavate ugao ekrana kako bi slika bila ispravno prikazana. IPS ekrani boje prikazuju daleko realnije u odnosu na TN ekrane i omogućuju da slika bude ispravno prikazana bez obzira na to iz kojeg ugla posmatrate ekran. Ukoliko se amaterski bavite obradom fotografija, onda bi kupovina laptop računara sa takozvanim IPS ekranom bila pun pogodak. Naravno, računari sa IPS ekranom su skuplji u odnosu na one sa TN ekranom, ali svaki kvalitet ima svoju cenu. Bez obzira na tip ekrana, ekran može biti sjajan ili matiran (bez sjaja). Ako ćete Vaš novi laptop računar koristiti u jako osvetljenim prostorijama ili napolju, onda izaberite model sa matiranim ekranom jer će ovakav ekran pružiti daleko bolju vidljivost kada je izložen jakom svetlu, a neće biti ni neprijatnog odsjaja koji će smetati Vašim očima. U svakom slučaju ćete Vaš laptop računar moći da povežete sa spoljnim monitorom i tako poboljšati prikaz slike, ali to podrazumeva dodatno ulaganje novca, pa zato treba dobro razmisliti o tome kakav će ekran imati Vaš novi laptop računar.

__

PROCESOR

Procesor je glavni čip svakog laptop računara, pa ga mnogi nazivaju i “mozgom računara”. Postoje samo dva proizvođača računarskih procesora, a to su kompanije Intel i AMD. Dakle, bez obzira na to za koji se laptop računar odlučite, on će biti opremljen nekim od mnogobrojnih Intel ili AMD procesora. Procesori marke Intel su gotovo uvek bolji izbor, ali svejedno treba biti pažljiv prilikom kupovine. Treba uzeti u obzir i činjenicu da se svi standardni programi koje ćete svakodnevno koristiti, pa čak i internet sajtovi koje ćete redovno posećivati iz dana u dan usavršavaju i razvijaju i na taj način postaju sve zahtevniji, to jest sve više opterećuju procesor Vašeg laptop računara. Ako želite da Vaš novi laptop računar i posle tri-četiri godine bude dovoljno snažan da se izbori sa programima i sajtovima koji tada budu bili aktuelni, nemojte kupovati računar u koji je ugrađen previše skroman procesor. Kada je procesor u pitanju, izaberite laptop računar sa barem Intel Core i3 ili snažnijim procesorom, u zavisnosti od Vaših želja i budžeta.

__

RAM MEMORIJA

Veliki broj korisnika nije sasvim siguran u to šta je funkcija RAM memorije. Ali, ovaj sajt i postoji da bi rešio sve te nedoumice. Naime, kada pokrenete neki program (npr. program uz pomoć kojeg otvarate internet stranice ili program uz pomoć kojeg slušate muziku), taj program se učita u RAM memoriju i u njoj ostaje sve dok ga ne isključite. Dakle, od RAM memorije NE zavisi koliko ćete fotografija, pesama ili filmova moći da čuvate u Vašem laptop računaru. Zapravo, od RAM memorije, to jest od njene količine, zavisi koliko će programa moći istovremeno da bude aktivirano na Vašem računaru. Primera radi, ako istovremeno kucate tekst, krstarite internetom i slušate muziku, Vašem računaru će biti potrebno primetno više RAM memorije nego kada biste radili samo jednu od pomenutih stvari. Postoje i kompleksniji programi koji sami po sebi zahtevaju veću količinu RAM memorije, a to su uglavnom programi za rad sa fotografijama i grafikom, kao i programi za montažu video materijala ili rad sa zvukom. Međutim, nije sve ni u količini RAM memorije. Postoji veći broj proizvođača RAM memorija koje se međusobno razlikuju po kvalitetu (veku trajanja), ali i po performansama koje pružaju u radu. Drugim rečima, u jedan laptop računar može biti ugrađeno 4GB RAM memorije visokog kvaliteta ili 4GB RAM memorije nižeg kvaliteta, što rezultuje drugačijom cenom računara, ali i drugačijim performansama u radu. Ilustracije radi, jedan litar soka koji sadrži 100% voća nije isto što i jedan litar soka koji sadrži 60% voća. Količina jeste ista, ali kvalitet i cena definitivno nisu. Dakle, pored adekvatne količine RAM memorije, potrebo je da ona ima i određeni kvalitet. Kada je količina RAM memorije u pitanju, za današnje standarde je 4GB (gigabajta) sasvim prihvatljiva vrednost, ali svakako izaberite laptop računar kod kojeg se količina RAM memorije može kasnije povećati ili koji u startu ima bar 8GB RAM memorije.

__

GRAFIČKA KARTICA

Najpre da kažemo ono najbitnije: kod laptop računara se grafička kartica sutradan NE može zameniti boljom, bez obzira na to da li Vaš laptop računar poseduje integrisanu ili neintegrisanu (tzv. diskretnu) grafičku karticu. Situacija je i ista i kada su u pitanju eventualni kvarovi i popravke, to jest mogućnost za popravku postoji i jednaka je u oba sluačaja. Kakva je onda razlika između integrisanih i neintegrisanih (diskretnih) grafičkih kartica? Jednostavno, razlika je u performansama. Neintegrisane (diskretne) grafičke kartice postižu daleko bolje rezultate kada su u pitanju video igre ili programi za rad sa fotografijama, grafikom i video materijalom. Kada kažemo rezultate, mislimo na neometan rad, bez ikakvog seckanja i zastajkivanja. Ukoliko će se na Vašem budućem laptop računaru igrati video igre (manje ili srednje zahtevne), onda obavezno izaberite model računara sa neintegrisanom (diskretnom) grafičkom karticom koja pripada bar srednjoj klasi. Imajte na umu i činjenicu da će video igre koje budu aktuelne u bližoj budučnosti još više opteretiti grafičku karticu Vašeg laptop računara, pa i ovde ne treba previše štedeti.

__

HARD DISK ILI SSD – MAGACIN ZA VAŠE PODATKE

Hard disk ili SSD su uređaji u kojima se nalazi bukvalno sve što čuvamo u našim laptop računarima – počevši od instaliranih programa, pa sve do filmova, pesama, fotografija, dokumenata… Ukratko ćemo objasniti razliku između hard disk i SSD uređaja. Hard disk je elektronsko-mehanički uređaj koji u sebi sadrži veći broj pokretnih delova i magnetnih ploča na kojima se čuvaju podaci. Hard disk je ubedljivo najsporiji uređaj u računaru, pa dovodi do primetno sporijeg rada računara, to jest ima negativan uticaj na ukupne performanse računara. Zbog svoje prirode, hard disk je vrlo osetljiv na udarce i intenzivnije vibracije, što često dovodi do mehaničkih oštećenja koja kao posledicu imaju gubitak svih dragocenih podataka iz Vašeg računara. Hard disk mora imati odgovarajući kapacitet kako biste u njemu mogli da čuvate sve što želite, ali još bitnije je da ima i odgovarajući kvalitet kako bi bio pouzdan. Naravno, i kapacitet i kvalitet direktno utiču na vrednost hard diska, pa samim tim i na cenu laptop računara. SSD je daleko napredniji uređaj za čuvanje podataka u odnosu na hard disk. SSD obavlja apsolutno istu funkciju u računaru kao i hard disk, ali se ne sastoji od pokretnih delova, već od memorijskih čipova koji će čuvati sve Vaše podatke. SSD uređaji imaju jako puno prednosti u odnosu na hard disk uređaje, a one se ogledaju u daleko većoj brzini rada, primetno manjem zagrevanju, manjoj potrošnji energije iz baterije laptop računara… SSD uređaji su apsolutno tihi u radu i neuporedivo pouzdaniji i dugotrajniji u odnosu na hard disk uređaje. Nažalost, čak i SSD uređaji malog kapaciteta imaju relativno visoku cenu, što utiče i na cenu samog laptop računara. Treba napomenuti da se SSD uređaj može i kasnije ugraditi u laptop računar na mesto hard diska, pa nije nužno da Vaš novi laptop odmah poseduje SSD kao magacinski prostor.

__

PRIKLJUČCI

Laptop računar možete povezati sa mnogim drugim uređajima kao što su: štampač, skener, fotoaparat, USB FLASH memorija, miš, dodatna tastatura, spoljni monitor, projektor, televizor, kao i mnogi dodaci za video igre (volan, joystick, joypad…). Prilikom kupovine treba obratiti pažnju na to da li će Vaš novi laptop računar imati sve priključke koji Vam pre ili kasnije mogu zatrebati.

__

OPTIČKI UREĐAJ (DVD-REZAČ)

Optički uređaj nam omogućuje rad sa optičkim diskovima. Šta je optički disk? Optički disk je univerzalni stručni naziv za CD, DVD i BluRay diskove. Dakle, sve vrste diskova jednim imenom zovemo optički diskovi. Veliki broj modernih laptop računara nema ugrađen optički uređaj, pa samim tim ni mogućnost da u njih ubacite CD, DVD ili BluRay. Mnogi će ovo smatrati nedostatkom, ali, zapravo, to je prednost. Izbacivanjem optičkog uređaja iz laptop računara, inženjeri su dobili dodatni prostor unutar kućišta računara što im omogućuje da unutrašnje komponente bolje rasporede i obezbede im dosta bolje hlađenje. Ukoliko Vam optički uređaj (u narodu poznat kao DVD-rezač) bezuslovno treba, ipak nema razloga da očajavate. Naime, postoje spoljni (eksterni) optički uređaji koji su neznatno veći od samog optičkog diska, pa ne predstavljaju dodatni teret, a sa laptop računarom se povezuju putem kratkog USB kabla. Spoljni optički uređaji u svakom smislu predstavljaju bolje rešenje od unutrašnjih optičkih uređaja ugrađenih u laptop računar. Računar ih tretira apsolutno isto kao i unutrašnje optičke uređaje, pa nema nikakvih ograničenja u radu, a i rukovanje je isto.

Kao primere dobrih laptop računara za kućnu upotrebu bismo izdvojili sledeće modele: Acer V3, Acer V5, ASUS N550, ASUS N551, ASUS N750 i Lenovo Z50. Sve ove modele možete naći u prodajnim objektima kompanije Tehnomanija. Na slikama koje slede možete videti kako neki od ovih modela izgledaju.

saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-08 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-09 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-10 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-11

divider

divider

LAPTOP ZA POSLOVNU (KANCELARIJSKU) UPOTREBU

Ova kategorija laptop računara je osmišljena tako da korisniku pruži najviši nivo sigurnosti i kvaliteta. Zamislite samo da čak i usled manjeg kvara ostanete bez svih dokumenata i podataka od kojih zavisi Vaš posao. To bi bila zaista velika šteta, često i nenadoknadiva. Poslovna upotreba laptop računra najčešće ne zahteva prisustvo snažne grafičke kartice, pa ovoj komponenti ne treba pridavati previše značaja. Ono što treba da karakteriše jedan laptop računar za poslovnu (kancelarijsku) upotrebu jeste kvalitetno aluminijumsko kućište koje će izdržati čest transport i rad na terenu, Intel Core i3 ili bolji procesor, minimalno 4GB brze i kvalitetne RAM memorije, ekran sa matiranom površinom, adekvatan broj priključaka i baterija sa zadovoljavajućom autonomijom (vreme koje laptop računar može provesti bez punjača). Da biste bili sigurni da se Vaši podaci nalaze na bezbednom mestu, izaberite laptop računar koji je opremljen SSD uređajem, a ne hard disk uređajem. Tastatura laptop računara može imati ugrađen sistem za zaštitu ukoliko dođe do slučajnog prolivanja tečnosti (vode, kafe, soka…), pa smatramo da je jeftinije izabrati laptop računar sa ovakvom tastaturom, nego kasnije plaćati skupe popravke koje često mogu da traju i do nekoliko nedelja.

Kao primere dobrih laptop računara za poslovnu (kancelarijsku) upotrebu bismo izdvojili sledeće modele: Acer S3, ASUS Flip, ASUS PU551, ASUS Zenbook, HP ProBook, Lenovo Yoga i Lenovo ThinkPad. Sve ove modele možete naći u prodajnim objektima kompanije Tehnomanija. Na slikama koje slede možete videti kako neki od ovih modela izgledaju.

saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-12 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-13 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-14 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-15

divider

divider

LAPTOP ZA RAD SA GRAFIKOM (CRTANJE, DIZAJN, OBRADA FOTOGRAFIJA…)

Rad sa grafikom podrazumeva crtanje (tehničko ili umetničko), dizajniranje, obradu fotografija, montiranje video materijala i slično. Programi koji služe za obavljanje ovih poslova su vrlo kompleksni, pa zahtevaju snažne računare. Ovde mislimo na programe kao što su: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe After Effects, 3ds Max (3d Studio Max), Maya, Corel, AutoCAD, ArchiCAD i druge. Kod laptop računara za kućnu upotrebu smo već opisali dve različite vrste ekrana, a to su TN i IPS ekrani. Ukoliko ste propustili pomenuti deo teksta, savetujemo Vam da se vratite malo u nazad i pročitate ga. Dok kućni korisnici mogu da biraju između ove dve vrste ekrana, korisnici koji će laptop računar koristiti za rad sa grafikom nemaju mogućnost izbora jer njihov laptop računar mora bezuslovno biti opremljen IPS ekranom. Bez IPS ekrana nećete biti u mogućnosti da sliku vidite onakvom kakva zaista jeste. Boje neće biti realno prikazane što će dovesti do loših procena prilikom obavljanja posla. Konkretno, ako dizajnirate vizit-karte i pritom to radite na ekranu koji nije IPS tipa, gotovo je sigurno da će one potpuno drugačije izgledati na ekranu Vašeg računara i u prirodi. Ovo može dovesti do nezadovoljstva Vaših klijenata ili saradnika, što svakako ne želite da Vam se dogodi. Pored IPS ekrana, laptop računar namenjen radu sa grafikom mora biti opremljen i snažnim procesorom. Preporučuje se neki od Intel Core i5 ili Intel Core i7 modela. Posao može završiti i Intel Core i3, pod uslovom da radite manje projekte i da ne koristite pun potencijal pomenutih programa. Grafička kartica svakako mora biti neintegrisana, to jest diskretna, i opremljena brzom GDDR5 grafičkom memorijom.

Kao primere dobrih laptop računara za rad sa grafikom bismo izdvojili sledeće modele: Apple MacBook Pro, ASUS G551, ASUS G751, ASUS N550, ASUS N551, ASUS N750 i HP EliteBook. Sve ove modele možete naći u prodajnim objektima kompanije Tehnomanija.

divider

divider

LAPTOP ZA IGRICE

Ovu kategoriju laptop računara korisnici najčešće shvataju pogrešno. Većina manje upućenih korisnika video igre doživljava kao nešto neozbiljno i naivno, pa samim tim i kao nešto za šta će svaki laptop računar biti dovoljno dobar. Međutim, situacija je u stvari sasvim suprotna! Ukoliko video igre posmatramo iz ugla korisnika, one možda i deluju neozbiljno i naivno. Ali, ukoliko ih posmatramo iz tehničkog ugla, to jest sa stanovišta računara, vrlo lako ćemo doći do zaključka da video igre u stvari zahtevaju daleko snažnije računare u odnosu na sve već opisane kategorije. Naravno, postoje i video igre koje ne zahtevaju previše snažne računare, a to su uglavnom video igre kod kojih nema brzih akcionih scena (igre sa kartama ili kockicama, šah, logičke igre, razne slagalice itd). Međutim, brze akcione igre (pucanje, sport, vožnje automobila…) zahtevaju laptop računar sa izuzetno snažnom grafičkom karticom, moćnim procesorom, velikom količinom brze RAM memorije, jako brzim hard diskom ili SSD uređajem i vrlo izdržljivom tastaturom.

Kao primere dobrih laptop računara za igranje zahtevnijih video igara bismo izdvojili sledeće modele: Acer Nitro, ASUS G56, ASUS G551, ASUS G750, ASUS G751 i Lenovo Y50. Za manje zahtevne video igre može poslužiti i nešto snažniji laptop računar namenjen kućnoj upotrebi. Sve ove modele možete naći u prodajnim objektima kompanije Tehnomanija. Na slikama koje slede možete videti kako neki od ovih modela izgledaju.

saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-16 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-17 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-18 saveti-za-kupovinu-laptop-racunara-19

divider

Komentari:

  1. Nenad

    Postovani,interesujeme zasto su kod nas u Srbiji laptopovi preskupi,gledao sam kod madjara tamo su jeftinji 20%+ imaju neki povracaj pdv od 25%.Kod nas su bukvalno paprene cene,prodavaju laptopove sa intel pentium ili celenor za 45 000.Planiram uzeti ovaj laptop Acer Aspire V Nitro VN7-592G-57MR kod madjara tu je i link: https://www.laptopszalon.hu/laptop_notebook/acer/Acer_Aspire_V_Nitro_VN7-592G-57MR_Intel_Core_i5_6300HQ_4GB_1TB_NVIDIA_Linux_Fekete_NH-G6HEU-001_22589.html Sad se pitam da li uzmem taj ili da sacekam neki noviji sa kaby lake procesorom i nvidia gtx 1060.

    • Bojan Milojković

      Poštovani Nenade,

      Činjenica je da su u Srbiji cene računara primetno veće nego u Mađarskoj, iako ovdašnji trgovci zarađuju manje nego trgovci u Mađarskoj. Pre svega, troškovi za uvoz robe su u Srbiji jako visoki. Takođe, Srbija ne priznaje nijedan od međunarodnih sertifikata za kvalitet pa domaći uvoznici moraju da pribavljaju domaće sertifikate o usaglašenosti uređaja sa standardima koje propisuje Srbija. Ove sertifikate izdaje “Kvalitet” AD iz Niša i nisu baš jeftini. Pritom, ukoliko uređaj emituje ili koristi radio talase (poseduje Wi-Fi, Bluetooth, GPS ili slično), onda mora i domaći RATEL da izda svoju saglasnost. Istina, kada se troškovi sertifikacije podele sa količinom koja se uvozi, cena sertifikacije ne utiče mnogo na maloprodajnu cenu uređaja, ali ipak utiče. Upravo je ovo razlog zbog kojeg nijedan uvoznik neće da uveze samo jedan primerak nekog uređaja, jer niko neće da snosi tolike troškove zbog samo jednog uređaja. Drugim rečima, država nas prisiljava da kupimo ono što se nudi na lokalnom tržištu, a ne ono što želimo. Nikada niko nije uspeo da mi objasni kako je moguće da zemlja koja nije u stanju ni šibicu da proizvede ima mogućnosti da atestira nano-tehnologiju. Dakle, khm… Pre godinu i nešto dana sam na nagradnoj igri, koju je Sony organizovao na Instagramu, osvojio Sony Xperia Z3 telefon i Sony SmartWatch 3 pametni sat. Iako je reč o nagradi/poklonu, kada su uređaji stigli u Srbiju morao sam da platim 26.000 dinara na ime troškova uvoza! Treba imati u vidu i činjenicu da je Srbija mala zemlja, tako da se uvoze relativno male količine tehničke robe. Normalno je da će proizvođač bolju cenu da formira za velike kupce, koji povlače velike količine robe. I tako, kada se sve sabere i oduzme, dobiju se cene koje su za istu robu kod nas veće nego u inostranstvu. Inače, velike domaće prodavnice računara imaju zaradu od svega 10% po prodatom laptopu! Koliko god to neverovatno zvučalo, to je ISTINA! Drugim rečima, na laptopu od 30.000 dinara prodavac zarađuje 3.000 dinara. Kada se od tih 3.000 dinara odbiju troškovi koje prodavac snosi prilikom isporuke robe kupcu koji živi u drugom gradu, kada prodavac plati radnika itd, lako se dođe do odgovora na pitanje zbog čega se prodavnice tehničke robe masovno zatvaraju. Imao sam prilike da se uverim da prodavac na televizoru od 32 inča zarađuje SAMO 500 dinara – i to u 2016. godini, kada je jedan evro vredi 122 dinara! Neverovatno, ali istinito. Postoji i još jedan razlog za veće cene, a to je Zakon o zaštiti potrošača. Naime, Zakonom je definisano da svaka elektronska roba, bez obzira na njenu cenu i kvalitet, mora da ima dve godine garancije. Veoma je čest slučaj da proizvođač na neki uređaj daje garanciju od npr. 6 meseci (miš od 3 evra sigurno ne može da traje dve godine, pa ne može ni da ima dve godine proizvođačke garancije), a uvoznici su zbog zakona primorani da garanciju produže na dve godine. Naravno, kada je reč o robi najnižeg kvaliteta, potpuno je očekivano da će veliki broj uređaja završiti na reklamaciji, a uvoznik će morati da je rešava u svojoj režiji kada istekne garancija proizvođača, to jest onih 6 meseci. Da bi amortizovao štešu, uvoznik je često primoran da poveća svoju maržu. Još jedan razlog više da ne kupujete jeftine proizvode.

      E sada, ja svoje uređaje IPAK kupujem ovde! Pre svega, ne želim da razmišljam o garanciji i tome da li ću i kako ću moći da je ostvarim ukoliko u garantnom roku dođe do kvara uređaja. S obzirom na to da uglavnom kupujem uređaje iz visoke klase, ne bih se kockao sa garancijom. Drugo, veoma je izvesno da će Vas uređaj kupljen u inostranstvu koštati i više nego da ste ga kupili ovde, kada se na cenu uređaja dodaju i troškovi uvoza. Setite se mog slučaja sa carinskim troškovima za telefon i sat.

      Acer Nitro je odličan laptop! Čekanje na KabyLake i Pascal čipove i te kako ima smisla jer se oba čipa znatno manje greju u odnosu na SkyLake i Maxwell, što je kod laptop računara veoma bitno, a troše i manje energije iz baterije. Ostaje samo pitanje da li i koliko želite da čekate. U svakom slučaju, Acer Nitro ima moju toplu preporuku, mada bih se lično radije odlučio za neki od Acer-ovih modela iz Predator serije.

      Srdačan pozdrav!

  2. Aleksandar Drljevic

    Meni treba nesto oko 800-900 eura
    a koliko vidim lenovo je 1100e
    takodje zivim u crnoj gori tako da ne znam sta da uradim posto je ovdje ponuda dosta slaba
    da li mi mozete pronaci neki koji je u okviru cijene a da je dobar ?
    i da li je problem sa toshiba hladjenjem toliko veliki i da li se moze kako rijesiti ?
    hvala unaprijed!!!

    • Bojan Milojković

      Poštovani Aleksandre,

      Nažalost, nisam upoznat sa PC tržištem u Crnoj Gori – kako sa cenama, tako ni sa asortimanom. Ukoliko Vam ne odgovara cena Lenovo ili ASUS modela koje sam predložio, slobodno se odlučite za TOSHIBA-u. Kao što rekoh, u pitanju je sasvim korektan računar. Problem hlađenja nije veliki, ali bih Vam svejedno preporučio da ovaj laptop koristite uz kvalitetno postolje za hlađenje (cooling stand). Dobar izbor bi bio neki od Cooler Master ili Thermaltake modela, a kao korektna alternativa može poslužiti i neki od modela marke Deep Cool, ali pokušajte da se držite Cooler Master-a i Thermaltake-a.

      Svako dobro!

  3. Aleksandar Drljevic

    Zanima me laptop za arhitekturu
    Da li valja LAP TOP TOSHIBA P50-C-18C
    molim te odgovori brzo
    Hvala unaprijed…

    • Bojan Milojković

      Poštovani Aleksandre,

      Iako nisam ljubitelj TOSHIBA računara, moram priznati da je P50-C-18C sasvim dobar izbor. S obzirom na to da se TOSHIBA povukla iz posla sa laptop računarima, postavlja se logično pitanje šta će u bližoj perspektivi biti sa podrškom (serivs, drajveri i slično). I pored toga što pomenuti model zaista fino radi, rashladni sistem mu nije jača strana. Imajte u vidu da je toplota najveći neprijatelj elektronici i da direktno utiče na njen životni vek. Iz tog razloga bi moja preporuka bio ASUS N552 model, ali napominjem da i o TOSHIBA P50-C-18C računaru imam sasvim dobro mišljenje te bih ga uzeo u razmatranje kao alternativu ASUS-u. Takođe, tu su i odlični modeli marke Lenovo iz Y700 serije. U načelu, moj prvi izbor bi bio ASUS N552, drugi Lenovo Y700 i treći TOSHIBA P50-C-18C.

  4. Aleksandra

    Zdravo Bojane,

    Zanima me šta misliš o sledećem modelu ASUS GL552VX-DM272T?
    Trenutno je to najveća suma koju mogu da izdvojim i kako nije nezanemarljiva dobro bi mi došao savet.

    Hvala.

    Pozdrav,
    Aleksandra.

    • Bojan Milojković

      Draga Aleksandra,

      Ako ASUS GL552VX-DM272T posmatramo kao računar za igranje igara ili kao multimedijalnu mašinu za (ne)profesionalnu obradu video materijala, 3D projektovanje i slično, onda mu se nema šta zameriti, pogotovo kada se uzme u obzir njegova cena. Međutim, snažne komponente, kojima je ovaj računar opremljen, troše i puno energije iz baterije računara pa ovaj model nije prikladan za korisnike kojima je autonomija prioritet. S obzirom na to da Vam je za oko zapao baš laptop iz ASUS-ove čuvene i hvaljene ROG serije, verujem da prioritet dajete performansama, a ne autonomiji, te verujem da ćete ovim računarom biti zaista zadovoljni.

  5. Nemanja

    Zdravo, bavim se programiranjem CNC glodalica, na poslu imam racunar sa intelovim i5 procesorom, 6gb ram memorije etc, ne ispunjava bas standarde jer mi odredjene simulacije “koce”. Razmisljam se da kupim laptop pa me interesuje na sta bih generalno trebao da obratim paznju, odnosno koju grupu laptopova da gledam, cena nije bitna, bitno mi je da kada kupim laptop nemam problema sa radom u softverima tipa Catia, solidcam i tako dalje. Najlepse hvala.
    Nemanja

    • Bojan Milojković

      Poštovani Nemanja,

      Činjenica da se u nekom laptop računaru nalazi npr. Intel Core i7 procesor i ovoliko ili onoliko RAM-a sama po sebi ne govori ništa. Sasvim je očekivano da dva (ili više) laptop računara sa potpuno istim komponentama, ali različitih proizvođača, u radu ne postižu iste rezultate. Kada kažete da cena nije bitna, pretpostavljam da ipak mislite na neki razuman cenovni rang (pošto postoje i zaista skuuupi laptop računari). Ukoliko je moja pretpostavka tačna, od srca Vam preporučujem neki od laptopova iz ASUS-ove G752 serije. Reč je o zaista moćnom računaru koji je pre svega namenjen pasioniranim gejmerima koji žele beskompromisne performanse, čak i u najzahtevnijim video igrama. Ipak, ova ljuta mašina nije rezervisana samo za gejmere, već je vrlo rado kupuju i ljudi koji se bave obradom video materijala, 3D modelovanjem i sličnim zahtevnim poslovima. U nastavku ću detaljnije obrazložiti svoju preporuku…

      Po čemu se ovaj laptop razlikuje od modela drugih proizvođača (pa čak i od drugih ASUS-ovih laptopova)? Zapravo, ključ globalnog uspeha ASUS-ove ROG (Republic of Gamers) serije laptop računara leži u činjenici da su ovi računari opremljeni izuzetno moćnim i kvalitetnim matičnim pločama i sjajnim rashladnim sistemima, pa moćni procesori i grafičke karte mogu da pokažu svoje pravo lice. Inače, ASUS je najveći (i najbolji) svetski proizvođač matičnih ploča, pa i ne čudi što su svoj G752 laptop opremili matičnom pločom koja je u stanju da “iscedi” i poslednji atom snage iz svakog procesora koji se na nju postavi, kao i da obezbedi besprekornu komunikaciju među unutrašnjim komponentama računara. Takođe, G752 računari koriste najnoviju DDR4 memoriju, što procesoru omogućava još brži pristup podacima prilikom obrade, to jest renderovanja.

      Sada dolazimo do rashladnog sistema… Zašto je on bitan? Procesori i drugi čipovi imaju ugrađenu termalnu zaštitu koja se automatski aktivira kada temperatura čipa dostigne neku kritičnu tačku. Da bi se zaustavilo dalje zagrevanje čipa, pa samim tim i pregrevanje koje može biti kobno po računar, termalna zaštita će usporiti rad procesora i tako mu omogućiti da se rashladi. Kao i čovek kada se umori od brzog trčanja, on uspori tempo da bi se odmorio (volim ove analogije 🙂 ). Ovo usporenje procesora korisnik oseća i doživljava kao “kočenje”. Kvalitetan rashladni sistem će omogućiti da procesor (ili drugi čip) uvek radi punom parom, bez potrebe za “odmorom”. Većina laptop računara poseduje par bakarnih cevi (tzv. heat pipes) koje naležu na procesor i grafičku kartu i tako toplotu preuzimaju na sebe i odvode je do ventilatora, koji je kroz ventilacione otvore na laptopu izduvava napolje. Evo primera kako sve to izgleda “uživo”: https://goo.gl/YNJnGP . Međutim, kod ovakvog sistema je problem u tome što putem cevi toplota prelazi sa jednog čipa na drugi, što dodatno otežava hlađenje. ASUS G752 ne boluje od ove boljke jer je opremljen dual-cooling rashladnim sistemom, što znači da se unutar računara nalaze dva nezavisna rashladna sistema od kojih je jedan zadužen za hlađenje procesora, a drugi za hlađenje grafičke karte. Ovako to izgleda: https://goo.gl/UIDND9 . Neko će reći: “Dobro, nije ASUS G752 jedini računar sa dvostrukim rashladnim sistemom”. I nije! Ali ovaj rashladni sistem ima još jednog keca u rukavu. Naime, jedan od najvećih, ako ne i najveći problem predstavlja prašina koju ventilatori uvuku u rashladni sistem i koja vremenom začepi ventilacione otvore pa toplota ponovo ne može da izađe iz računara. ASUS-ovi inženjeri su ovom problemu doskočili tako što su razvili sistem koji automatski izbacuje prašinu iz računara. Da ne zalazim previše u tehničke detalje, sve će Vam biti jasno kada pogledate ovu sliku: https://goo.gl/RlOIYY .

      Naravno, ne treba trošiti reči na opisivanje kompletnog računara jer ovo nije recenzija, već samo “kratka” preporuka. Ipak, imajte u vidu da je svaki segment ASUS G752 laptopa doveden do perfekcije ili veoma blizu nje – počevši od tastature, preko kvaliteta izrade kompletnog uređaja, pa do performansi koje su jednostavno fantastične.

      Nadam se da sam pomogao. 😉

  6. Tijana

    ASUS K53E
    Procesor: Intel Core i5-2450M 4×2.5GHz (Turboboost 3.1GHz)
    Ram: 4GB DDR3 (Moguce prosirenje do 8GB)
    Hard disk: 320GB Sata
    Grafika: Intel HD 3000
    Ekran: 15.6′ LED

    • Bojan Milojković

      Tijana,

      ASUS K53E je veoma star računar. Koristi drugu generaciju Intel Core i5 procesora, koja je bila aktuelna 2012. godine. Takođe, računar nema diskretnu grafičku kartu, već posao grafičke karte obavlja procesor, koji nije snažan kao današnji procesori. Koliko god ovaj račuar “na papiru” delovao korektno, imajte u vidu da je već rilično star. S tim u vezi, moguće je da je elektronika već dotrajala i da će uskoro početi da otkazuje, u zavisnosti od toga kako je za sve ovo vreme računar korišćen.

      Kupovina solidnog polovnog računara je svakako bolja opcija od kupovine novog koji košta 35.000 dinara, ali ne i kupovina ovog polovnog računara. Potražite računar koji ima bar Intel Core i3 procesor četvrte generacije. Generaciju procesora ćete prepoznati po vodećoj cifri u oznaci. Primera radi, kod ovog računara imamo Core i5 2450M procesor pa po broju 2, kojim počinje oznaka procesora (podebljani broj 2), znamo da je reč o drugoj generaciji Core i5 procesora. Intel Core i3 procesor iz četvrte generacije bi imao oznaku koja počinje brojem 4, kao na primer Intel Core i3 4100M (obratite pažnju na podebljani broj 4). Postoje i Intel Core procesori iz prve generacije, a njih ćete prepoznati po tome što imaju trocifrene oznake (od druge generacije pa na dalje imaju četvorocifrene oznake), te računare sa takvim procesorima ne treba kupovati.

  7. Tijana

    Da, delim misljenje sa vama, ali meni je to neophodno a budzet je mali, sad razmisljam da izaberem sa boljim karakteristikama ali polovan, ne znam koliko je to bas dobro. Sta mislite o Asus-u KA53E i to varijanti?

    • Bojan Milojković

      Da li mi možete dati kompletnu oznaku i konfiguraciju računara (tačnu oznaku procesora, grafičke karte, količinu memorije…)?

  8. Tijana

    Zdravo, clanak je stavrno super i dosta korisan. Upisujem prvu godinu visoke skole informatika i racnurstvo, teba mi laptop ali ne znam koji da izaberem a sto je najveci problem ne da li moze nesto da se nađe za 35.000 din, moze li vas predlog? Hvala 🙂

    • Bojan Milojković

      Draga Tijana,

      Najteže mi je kada treba da objasnim zbog čega je računar od 35.000 dinara sve, samo ne dobar. Teško mi je jer istovremeno treba da pokažem razumevanje prema platežnoj moći nas koji smo zarobljeni u ovoj “državi”, da uverljivo i slikovito objasnim da računar koji košta kao kožna jakna ne može da valja i da pritom nikoga ne uvredim istinom koju mnogi nisu spremni da prihvate.

      Da bi u zemlji sa visokim carinskim nametima, stopom PDV-a od 20% i kojekakvim administrativno-tehničkim troškovima računar u maloprodaji koštao 35.000 dinara, proizvođač mora da štedi na svemu. Tako će umesto tastera koji mogu da izdrže i po nekoliko miliona pritisaka, proizvođač ugraditi one koji ne mogu da izdrže ni milion pritisaka. Umesto šarki (koje drže ekran) koje mogu da izdrže i do nekoliko desetina hiljada ciklusa otvaranja-zatvaranja, proizvođač će ugraditi šarke koje će otkazati već posle par hiljada otvaranja i zatvaranja. Umesto kvalitetnih elektronskih komponenti kojima je životni vek nekoliko godina, proizvođač će ugraditi elektronske komponente najnižeg kvaliteta koje će u velikom broju slučajeva početi da otkazuju i pre isteka garantnog roka. Čak i kada bi se u računaru od 35.000 dinara nalazio dobar procesor, to bi uticalo samo na performanse računara – i to samo donekle, jer će se usko grlo javiti u drugim komponentama, ali ne i na njegov vek trajanja. Dakle, ponovo se vraćamo na to da ne treba mešati kvalitet i performanse. Od kvaliteta zavisi koliki će biti životni vek računara, a od performansi zavisi koje ćete poslove na njemu moći da obavljate. Za računar koji će imati pristojan kvalitet izrade i pristojne performanse potrebno je da izdvojite gotovo duplo više novca od navedenih 35.000 dinara. Svestan sam okruženja u kojem živimo, visine primanja i svega ostalog, ali ekonomska moć građana Srbije nije i ne može biti referenca kompletnoj IT industriji. Na nama je samo da se prilagodimo situaciji i da u “državi” Srbiji pronađemo način da zadovoljimo krajnje banalne ljudske potrebe, kao što je potreba da 2016. godine imamo pristojan računar. Ilustracije radi, prosečna cena godišnje registracije automobila u Srbiji je oko 20.000 dinara. Za taj novac ne dobijate ništa opipljivo (realno, ne dobijate NIŠTA), pogotovo ne visokotehnološki uređaj u čiji je razvoj, proizvodnju i transport uloženo mnogo znanja, novca i truda. Kakav onda računar možemo da očekujemo ako on ne vredi ni kao dve godišnje registracije automobila?

      Sigurno se pitate čemu onda služe računari od 35.000 dinara, ako o njima ovako govorim. Odgovor na ovo pitanje je jednostavan. Naime, ljudima je nekada potreban sekundarni računar koji će koristiti povremeno, kao alternativu svom glavnom računaru. Nekada im je potreban računar koji će kratkoročno koristiti jer će, na primer, od firme krajem godine dobiti službeni računar. Ima mnogo sličnih situacija…

  9. Petar

    Postovani Bojane,

    Svaka cast za clanak. Studiram Primenjeno softversko inzenjerstvo na FTN-u u Novom Sadu. U zavisnosti od toga mi treba sto bolji i kvalitetniji laptop i po mogucstvu da izgura do kraja studija. Posto se je slabo razumem, treba mi pomoc nekog strucnog lica kao sto ste Vi. Imam na raspolaganju oko 450e, plafon 500e. Uzeo bih laptop iz Amerike posto je kolega tamo na razmeni studenata pa bi mi ga doneo kad se bude vracao. Cuo sam da je to dovoljno para za neki pristojan laptop sa one strane bare. Da li je to istina ako znate, i da li mozete da mi preporucite neke modele? Hvala unapred!

    • Bojan Milojković

      Poštovani Petre,

      Nažalost, nisam upoznat sa cenama računara u Americi. Čak i ako jesu jeftiniji, nemoguće je da razlika bude toliko velika pa da u Americi za 500 evra kupite nešto kvalitetno. Ako pretpostavimo da je razlika u ceni 30%, za 500 evra biste mogli da kupite računar koji kod nas košta oko 650 evra, što predstavlja tek niži segment srednje klase. U toj cenovnoj kategoriji bih lično izabrao neki Acer-ov model iz F serije, sa minimalno Intel Core i5 procesorom. Kada je reč o grafičkom čipu, to jest grafičkoj “karti, kako to narod voli da kaže, sve zavisi od toga šta ćete konkretno raditi. Ukoliko posao koji ćete obavljati na računaru nema nikakve veze sa grafikom, slobodno možete izabrati i model bez diskretne grafičke karte, to jest model sa Intel HD grafikom, a u suprotnom bi NVIDIA GT940 bila zadovoljavajuće rešenje (za igre bi minimum bio NVIDIA GTX950).

  10. petar

    Dopuna prethodnog komentara >N serija je nesto skuplji ali je sa WIN 10 >Ima sporiji HDD ali jako dobru bateriju. Da li sam u pravu jer sam ponesto saznao a nisam siguran.

Pošaljite svoj komentar na ovaj članak